V Cankarjevem domu v Ljubljani se je na kongresu Stranke Alenke Bratušek (SAB) zbralo 306 delegatov, ki so potrdili nov program. Po besedah predsednice stranke Alenke Bratušek so s potrditvijo programa jasno povedali, kakšne so vrednote stranke, ki jih ne bodo nikoli izdali. Hkrati so SAB tudi na papirju opredelili kot levosredinsko socialno-liberalno stranko, je prepričana.
"Delamo za ljudi, za prihodnost"
Bratušek je v nagovoru kongresnikom dejala, da so za stranko temeljni postulati družbe okolje, znanost, zdravje, svoboda in varnost.
Program, ki so ga poimenovali Prihodnost Slovenije in vsebuje dolgoročne cilje za Slovenijo na 15 temeljnih področjih, po mnenju Bratuškove med drugim naslavlja tudi ta področja. A kot je poudarila, to ni volilni program, v katerem bi natančno opredelili vsebine in projekte, ki jih bodo izpeljali v naslednji vladi, ampak je osnova za njihovo nadaljnje delovanje. Slovenija mora po njenih besedah postati finančno, politično, prehransko, gospodarsko in energetsko neodvisna država z neodvisnimi mediji.
Bratuškova je poudarila tudi, da je SAB že zaznamoval slovensko preteklost. Ob tem je spomnila na leto 2013, ko so v času finančne krize prevzeli vodenje vlade in pokazali, da lahko ima "slovenska vlada tudi v težkih in napornih časih človeški obraz".
Nov poziv k predčasnim volitvam
Glede na pretekle izkušnje se po besedah Bratuškove v stranki zavedajo, da je delo v takšnih izrednih razmerah težko in da je treba sprejemati odločitve, ki ljudem niso všeč. Pri tem pa je treba spoštovati ustavo in zakone ter imeti v mislih ljudi, je poudarila. "Vse, kar delamo, delamo za ljudi, za njihovo prihodnost. Moja izkušnja kaže, da ljudje razumejo težko situacijo in da so pripravljeni sodelovati oziroma razumeti vlado, ki mora sprejemati težke odločitve, samo če jim nekdo to razloži in obrazloži, zakaj je določen ukrep potreben," je navedla.
Ob tem je Bratuškova prepričana, da lahko trenutne razmere v državi izboljšajo samo volitve, na katerih bodo ljudje povedali, kaj si želijo za prihodnost. SAB je po njenih besedah nanje programsko, finančno in kadrovsko dobro pripravljen. "Smo stranka za slovensko prihodnost," je dodala predsednica stranke in dodala, da volivcev ne bodo pustili na cedilu, kot so to naredili v SMC-ju in DeSUS-u.
Menijo, da je država dosegla dno in da je treba na volitve čim prej. Ta stranka bo naredila vse, da vrne državo v normalo, da stroka odloča, ko gre za strokovna vprašanja, in politika, ko gre za politična, je ob tem dejal predsednik sveta stranke Roman Jakič.
Drugi govorci in prestopi iz DeSUS-a
Drugi govorci so poudarili zavzemanje za pravno državo, za demokracijo in kulturo dialoga. "Politika naj postane resna, načelna, odgovorna, le tako bo ponovno dobila spoštovanje ljudi," je denimo izpostavil poslanec Andrej Rajh.
"Smo proti revoluciji in anarhiji, smo pa za demokracijo," pa je dejala vodja poslancev SAB-a Maša Kociper.
Slišati je bilo tudi pozdrave novim članom, ki so v stranko prišli iz DeSUS-a. Tudi z njimi stranka raste, mreža stranke na lokalni ravni se širi, po besedah člana sveta stranke Simona Grleca pa so se odločili tudi, da ustanovijo najštevilčnejšo seniorsko organizacijo med političnimi strankami v Sloveniji.
Zbrane so prek videa nagovorili tudi nekateri tuji predstavniki sorodnih strank, med njimi sopredsednik Zavezništva evropskih liberalcev in demokratov (Alde) Timmy Dooley, predsednik luksemburške vlade Xavier Bettel, predsednica estonske vlade Kaja Kallas in nekdanji predsednik italijanske vlade Enrico Letta. Ta je med drugim poudaril, da sta Slovenija in Italija državi, ki morata v Evropi ostati skupaj in delati za močnejšo Unijo.
Kaj obljubljajo
Kaj je SAB zapisal v svoj program? Med 15 programskimi točkami poudarjajo prihodnost za mlade ter varno in brezskrbno starost. Za upokojence nameravajo poskrbeti zlasti z dostojnimi pokojninami, celovito dolgotrajno oskrbo in brezplačno mobilnostjo.
S sistemskimi ukrepi bodo mladim najprej omogočili zgodnejšo osamosvojitev. S ciljem 500 stanovanj na letni ravni želijo reševati njihove stanovanjske stiske in jim omogočiti preprostejši nakup/najem prvega stanovanja. Zavzemali se bodo tudi za univerzalni temeljni dohodek za mlade od 18. do 25. leta.
Kot temeljno vrednoto solidarne družbe poudarjajo kakovostno javno zdravstvo, dostopno vsem pod enakimi pogoji in brez nedopustnih čakalnih vrst. Zavzemajo se za jasno ločnico med delovanjem zdravnikov v javnem in zasebnem sektorju ter za krepitev preventive.
Ne nasprotujejo zasebnemu šolstvu, so pa proti njegovemu financiranju z javnimi sredstvi, piše v programskih izhodiščih. Zagovarjajo sodobno in kakovostno javno šolstvo.
Napovedujejo, da bodo zagotavljali pogoje za stabilno, inovativno, razvojno in trajnostno naravnano gospodarstvo, ki bo ustvarjalo delovna mesta z visoko dodano vrednostjo. Podpirajo "pravično obdavčitev", "prijazno poslovno okolje" in poenostavitev upravnih postopkov.
Za SAB je prava solidarnost poštena delitev učinkov gospodarske rasti. Socialna politika mora nuditi pravično podporo ljudem, ko so šibkejši, ranljivi ali socialno izključeni, človek pa mora od svojega dela dostojno živeti, so zapisali.
Zavzemajo se za zdravo lokalno hrano brez ogljičnega odtisa s slovenskih kmetij. Cilj je 80-odstotna samooskrba z zelenjavo, sadjem in žiti ter 100-odstotna samooskrba z mesom, mesnimi izdelki in čisto pitno vodo.
Po oceni stranke mora država tako za profesionalni kot rekreativni šport zagotoviti stabilno financiranje in kakovostno infrastrukturo. Zagovarjajo samostojno ministrstvo za šport in mlade in ustrezno nagrajevanje vrhunskih športnikov.
Posebno pozornost namenjajo javnemu potniškemu prometu in ohranjanju okolja na način, da ob tem ne zaviramo razvojnih infrastrukturnih projektov. Stremijo k brezogljični družbi in polnjenju demografskega sklada z deležem prihodkov od prodaje lesa in uporabe pitne vode.
V stranki SAB se zavezujejo, da bodo javni denar porabljali transparentno in zakonito, javni dolg pa da bodo znižali na vzdržno raven.
Ker so po mnenju SAB-a neodvisni, objektivni in profesionalni mediji nepogrešljiva sestavina pravne in demokratične države, podpirajo njihovo stabilno in zadostno financiranje. Hkrati spodbujajo vlaganje v kulturno dediščino in boljšo dostopnost kulture za vse.
Zagovarjajo depolitizirano profesionalno slovensko vojsko, ki nudi pomoč civilni zaščiti in razvoj skupne evropske varnostne politike. Obenem podpirajo veteranske organizacije, saj pomembno ohranjajo tradicijo narodne enotnosti in osamosvojitve.
Javna uprava po besedah SAB-a potrebuje odločno reformo za učinkovitejši plačni in kadrovski sistem, predvsem pa mora služiti ljudem. Podpirajo zmanjšanje števila občin, večjo vključenost občanov pri odločanju in participativni proračun v vseh občinah.
Kot so zapisali, je vodilo SAB-a več vpliva volivcev za več demokracije, zato zagovarjajo ukinitev volilnih okrajev in preferenčni glas. Zavzemajo se za enako pravno varstvo vseh ter za neodvisno, strokovno in hitrejše sojenje.
Zunanja politika naj temelji na dobrih sosedskih odnosih in uveljavljanju nacionalnih interesov Slovenije, so navedli v izhodiščih. Ob tem so napovedali, da bodo krepili razvoj znotraj EU-ja, spodbujali širitev EU-ja na Zahodni Balkan in ščitili interese slovenskih narodnih manjšin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje