Dan Rudolfa Maistra praznujemo v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in prevzel vojaško oblast v Mariboru. Foto: BoBo
Dan Rudolfa Maistra praznujemo v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in prevzel vojaško oblast v Mariboru. Foto: BoBo

Marjan Šarec je spomnil na pomembnost Maistra, brez katerega bi verjetno ostali brez Štajerske. "Kako bi sploh lahko upali, vse 20. stoletje, da bomo kdaj živeli v lastni državi? Odgovor je nikakor."

Ob tem je spomnil, da je bil Maister tako kot organizacija TIGR po 2. svetovni vojni precej odrinjen in ni užival takšnega spominjanja, kot ga uživa danes. "Tudi ali pa zlasti zaradi tega si Kamnik zasluži današnjo pozornost. Ne samo, ker je njegovo rojstno mesto, kjer je preživel šest najnežnejših let svojega življenja, temveč zato, ker so bili mestni veljaki ob koncu 60. let prejšnjega stoletja drzni in prišli na idejo o postavitvi spomenika. Spomenik so slovesno odkrili oktobra 1970, zbrala se je nepregledna množica ljudi."

Kot je posebej izpostavil, je Maister danes ne samo cenjen in priznan, temveč je "ena redkih vojaških zgodovinskih osebnosti, ki ne deli slovenskega naroda v današnjem času". "Slavimo preteklost, da bi razumeli sedanjost in se pripravili na prihodnost. Razumeti moramo, zakaj smo danes del Evropske unije, naše skupnosti narodov, ki smo se v Maistrovem času in še večkrat pozneje vojskovali med seboj. EU ni idealna skupnost in se sooča s mnogimi težavami, a idealne skupnosti ni. Vsaka skupnost potrebuje ljudi, ki jim ni vseeno."

Sklenil je: "Nekateri narodi imajo svoj jezik, a nimajo svoje države. Nekateri narodi imajo svojo državo, a nimajo svojega jezika. Mi imamo oboje, zlasti po zaslugi ljudi, kakršen so bili Rudolf Maister ter vsi znani in neznani junaki naše zgodovine."

Sajovic: Slovenska vojska je sestavni del in nepogrešljiva v sodelovanju s sistemom zaščite in reševanja

"Moja naloga ministra za obrambo je, da ponižno, delavno, z roko v roki s sodelavkami in sodelavci iščem rešitve, da bo Slovenija tudi naprej varna država," pa je v govoru poudaril Sajovic.

Dodal je, da je Slovenska vojska sestavni del in nepogrešljiva v sodelovanju s sistemom zaščite in reševanja. "Slovenska vojska je naša obrambna sila, njena vloga ob naravnih nesrečah v sodelovanju s sistemom zaščite reševanja pa je neprecenljiva," je dejal Sajovic. Ob tem se je zahvalil slovenskim gasilkam in gasilcem, prostovoljcem, gorskim reševalcem, jamarjem, vezistom ter vsem drugim pripadnikom sil za zaščito in reševanje.

"Rudolf Maister se je boril za to, da je Slovenija uspešna in dobra država, dajmo jo kot tako sprejeti tudi mi," je dejal obrambni minister in poudaril pomen varnosti kot vrednote. "Varnost je ena sama, ni koalicijska, ni opozicijska," je sklenil.

Kulturno-umetniški program je potekal pod naslovom Veličina Rudolfa Maistra, s slovesnostjo pa so zaokrožili projekte in prireditve, ki potekajo v letošnjem Maistrovem letu. Vlada je Maistrovo leto razglasila, saj med drugim obeležujemo 150. obletnico rojstva in 90. obletnico smrti slovenskega pesnika, generala in borca za severno mejo. Hkrati je bil Maister pred točno sto leti v svojem rojstnem mestu imenovan za častnega meščana Kamnika.

V Kamniku je potekala vrsta dogodkov, ki so povezani z njihovim častnim občanom. Tamkajšnja gimnazija je med drugim gostila Maistrovanje – srečanje dijakov srednjih šol iz krajev, povezanih z Maistrom in Maistrov kviz. V soboto bo v njegovi rojstni hiši potekal dan odprtih vrat, slovesnost pa bo v soboto potekala tudi pri njegovem doprsnem kipu ob kamniški gimnaziji in srednji šoli.

Maister je imel pomembno vlogo tudi v zgodovini Maribora, kjer so že v četrtek na hodniku pred kabinetom župana Saše Arsenoviča odprli razstavo v njegovo čast, v soboto pa Pokrajinski muzej Maribor na Slomškovem trgu pripravlja dokumentarno-umetniško uprizoritev Rudolf Maister – umetnik v uniformi, ki bo predstavila dogajanje izpred 106 let, ko je Maister v noči iz 22. na 23. november 1918 z razorožitvijo zelene garde dokončno prevzel nadzor in oblast v Mariboru.

Že v sredo je slavnostna akademija Društva general Maister potekala na Ptuju, osrednja koroška prireditev je bila na Ravnah na Koroškem, prav tako so se na Maistra spomnili v Celju.

Proslava ob dnevu Rudolfa Maistra