Po predlaganem zakonu bi bili testom podvrženi tudi poslanci. Bodo ureditev sprejeli? Foto: MMC RTV SLO
Po predlaganem zakonu bi bili testom podvrženi tudi poslanci. Bodo ureditev sprejeli? Foto: MMC RTV SLO

V zadnjem letu je v slovenski javnosti in medijih objavljenih mnogo informacij, ki kažejo na uporabo prepovedanih drog med slovenskimi politiki, ob čemer se zastavlja vprašanje odgovornosti do države in opravljanja funkcije, odločitev za predlog zakona pojasnjuje poslanska skupina SDS-a v sporočilu za javnost.

Pri argumentaciji navajajo tudi medijskega kronista Aleksandra Lucuja, ki je zapisal, da je med politiki "vse prepleteno z gejevsko-kokainsko prepredenostjo".

Funkcionarji so po tem zakonu poslanci državnega zbora, predsednik republike, predsednik vlade, ministri in državni sekretarji. V SDS-u so prepričani, da ima javnost pravico do vedenja, ali našteti pri opravljanju svoje funkcije niso pod vplivom prepovedanih drog ali v opijskem stanju.

Če zavrneš, si pozitiven na droge
Zakon bi prinesel slednje novosti: vsak funkcionar bi se moral enkrat v koledarskem letu svojega mandata udeležiti testiranja na vsebnost prepovedanih drog v organizmu. Kdaj naj bi bil posamezni funkcionar testiran, po zakonu določa naključni žreb. Ob žrebu bi določili tudi datum, uro, kraj in način testiranja. Test bi se opravil 48 ur po prejetju poziva. Če bi funkcionar test zavrnil, bi se štelo, da je izvid na prepovedane droge pozitiven.

Sankcija: Seznanitev delodajalca in javna objava
O pozitivnem izidu testa na droge predstojnik Instituta takoj obvesti predstojnika organa, kjer naključno izbrani funkcionar opravlja svojo funkcijo. Predstojnik o tem seznani funkcionarja, mu izda račun za stroške testiranja ter poročilo o izvedbi testiranja in izide objavi na svoji spletni strani.

Test bi opravljal Inštitut za sodno medicino, v ta namen pa bi bila sestavljena posebna komisija za testiranje funkcionarjev na prepovedane droge s štirimi člani. V njej bi bili: predstavnik Inštituta za sodno medicino, predstavnik organa, kjer opravlja funkcionar svojo funkcijo, predstavnik Društva novinarjev Slovenije ter predstavnik Združenja novinarjev in publicistov, je še zapisano v predlogu zakona, ki ga v celotni različici lahko preberete na tej povezavi.