Vodji poslanskih skupin Jože Tanko (SDS) in Zmago Jelinčič Plemeniti (SNS) sta v pismu pojasnila, da odstop Vajgla zahtevajo zaradi izjave, ki jo je Vajgl kot funkcionar državnega zbora podal ob uradnem obisku pri predsedniku Odbora za zunanjo politiko srbske skupščine, Dragoljubu Mičunoviću. Omenjena izjava po mnenju poslanskih skupin vsebuje zagotovili o ureditvi statusa in izplačilu odškodnin osebam brez urejenega statusa v Sloveniji, t. i. "izbrisanim".
Vajgl je v Beogradu dejal, da se bo začela uveljavljati odločba ustavnega sodišča v zvezi z vprašanjem statusa manjšin in izbrisanih, ki bodo dobili dokumente in povračilo škode. Kmalu nato je izjavo kot neprimerno označil Branko Grims, poslanec SDS-a.
Izjava se razhaja z referendumskimi rezultati
"Izjava je sporna predvsem zaradi razhajanja z referendumsko odločitvijo ljudstva iz leta 2004, ki se je s 95-odstotno večino vseh, ki so glasovali, izreklo proti reševanju vprašanja t. i.'izbrisanih' z izdajanjem odločb neposredno na podlagi odločbe ustavnega sodišča," so prepričani v SDS-u in SNS-u.
Izplačilo odškodninskih zahtevkov, ki niso omejeni z zakonom, bi po besedah vodij poslanskih skupin obremenilo državni proračun, s čimer bi bila ogrožena najbolj ključna področja socialne države. Po dosegljivih podatkih nobeden od že vloženih odškodninskih zahtevkov ni nižji od 10.000 evrov, najvišji pa znaša 559.172 evrov, pojasnjujejo pobudniki. Trenutno je vloženih 25 odškodninskih tožb.
"Vajgl ne bi smel dajati izjav, ki zavezujejo državo"
Tanko in Jelinčič sta tudi prepričana, da Vajgl kot predsednik Odbora za zunanjo politiko Državnega zbora Slovenije brez pooblastila Državnega zbora ne bi smel podajati izjav ali stališč, ki zavezujejo državo, obenem pa bi se po njihovo moral zavedati tudi neprimernosti odpiranja občutljive teme "izbrisanih" v Beogradu.
Zaradi teh očitkov poslanski skupini SDS-a in SNS-a zahtevata odstop Vajgla z mesta predsednika odbora, pričakujeta pa tudi opredelitev vodstva poslanske skupine Zares do Vajglove izjave.
Zares: Poziv je namenjen nabiranju političnih točk
Na njihove zahteve so se že odzvali v Zaresu, kjer menijo, da gre v omenjeni zahtevi opozicijskih poslanskih skupin zgolj za nabiranje političnih točk na znan način in z znanimi temami. Vodja poslanske skupine Cveta Zalokar Oražem je pojasnila, da je Vajgl obisk Beograda izkoristil tudi za neuradne pogovore s predstavniki srbskih političnih oblasti in strank. V tem primeru torej ni nastopal kot poslanec državnega zbora.
V pogovoru z Dragoljubom Mičunovićem je Vajgl po njenih besedah povedal zgolj to, da so se stranke nove koalicije soočile z vprašanjem t. i. izbrisanih, ter da so v koalicijski pogodbi zapisale, da bo ta vlada uresničila odločbo ustavnega sodišča, in to v celoti. V zvezi z odškodninami pa je le ponovil že večkrat izraženo pravno mnenje, zagotavlja Zalokar Oražmova.
V Zaresu so opozorili tudi na to, da predstavnika srbske tiskovne agencije Tanjug na omenjenem srečanju ni bilo, iz česar izvirajo tudi nekatere netočne navedbe izjav.
A. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje