Podobne pomanjkljivosti so po navedbah SDS-a revizorji ugotovili tudi pri večini drugih strank, a so tem izrekli pozitivno mnenje.
Računsko sodišče je ob pregledu poslovanja za leto 2022 Slovenski demokratski stranki kot edini izmed parlamentarnih strank podalo mnenje s pridržkom. V SDS-u pa trdijo, da so revizorji pri strankah SD in Gibanju Svoboda "zaznali mnogo večje pomanjkljivosti, a so jih pri oceni preprosto spregledali".
Ob tem so poudarili, da so mnenje s pridržkom prejeli, čeprav so ustrezen popravljalni ukrep izvedli že med samo revizijo.
Poudarili so še, da so ugotovitve in ugotovljene nepravilnosti revizorjev vedno upoštevali in jih sproti odpravljali. "Ni pa prav, da ta institucija uporablja pri svojem delu dvojna merila. In ni prav, da ne pregleduje financ nekaterih nevladnih organizacij, ki se aktivno vključujejo v volilne kampanje in ki so financirane tudi iz tujine," so dodali.
Pri oddaji poročila SDS-a za leto 2022 je v delu po njihovih besedah res bila nenamerna napaka, ki naj bi jo storil zunanji izvajalec računovodstva in zaradi nepravilnega delovanja aplikacije Ajpes. "Nobena donacija stranki ni bila niti zatajena niti ni presegala zakonske omejitve po višini," so zatrdili.
Pojasnili so, da so prispevki funkcionarjev SDS-a, ki jih Računsko sodišče vidi kot donacije, po statutu stranke funkcionarska članarina v višini pet odstotkov od dohodka, to pa poslanci in drugi funkcionarji plačujejo že več kot 25 let.
"Glede donacij fizičnih oseb, ki so državljani Slovenije, zakon določa, da te donacije ne smejo presegati desetih povprečnih bruto mesečnih plač na delavca v Sloveniji po podatkih statističnega urada za preteklo leto. Vsaka fizična oseba lahko s svojega računa tako zakonito nakaže katerikoli stranki – brez njenega vedenja ali soglasja – dovoljene donacije. Zanje v nobenem primeru ni odgovorna stranka," so še zapisali.
Niso ustrezno poročali o prispevkih fizičnih oseb
Računsko sodišče je SDS-u izreklo mnenje s pridržkom, ker stranka protivrednosti posameznih prispevkov, pridobljenih v nasprotju z zakonodajo, ni pravočasno nakazala v humanitarne namene in ker v letnem poročilu ni ustrezno poročala o prispevkih fizičnih oseb, pri katerih je znesek vseh nakazil posamezne fizične osebe presegal zakonsko določen prag.
Kot še izhaja iz poročila Računskega sodišča, je SDS prejel denarna prispevka v znesku 230 evrov od fizičnih oseb, ki nista državljana Slovenije, pri razkritju prispevkov treh fizičnih oseb je navedel napačne zneske prispevkov in ni poročal o prejetih prispevkih 31 fizičnih oseb, čeprav znesek vseh nakazil teh oseb presega zakonsko določeno višino zneskov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje