Očitek: strokovna šibkost in manjko ugleda v sodnih krogih.
Po slovenski ustavi naj bi veljala popolna ločenost zakonodajne, izvršne in sodne veje oblasti, a zadnji dogodki kažejo, da sodno vejo oblasti v zadnjem času popolnoma obvladuje leva vladna koalicija, v pismu tuji javnosti opozarjajo v SDS-u.
SD se ne bo pustil vplivati, Zalar ne komentira
V večini koalicijskih poslanskih skupin pravijo, da očitki SDS-a na njihovo odločitev o podpori Masleši ne bodo vplivali. Z ministrstva za pravosodje pa so sporočili, da Aleš Zalar zadeve ne bo komentiral: "Dokler minister za pravosodje ne bo sprejel odločitve o kandidaturi za predsednika vrhovnega sodišča, ne bo dajal nobenih izjav glede kandidature."
V Zaresu so prepričani, da bi moral SDS očitke nasloviti na sodni svet in vrhovno sodišče. Gre za organa, ki sta "podprla gospoda Maslešo kot kandidata za predsednika vrhovnega sodišča". Ker SDS tega ni storil, Zares pismo razume kot "še eno v seriji blatenj ljudi, ki niso po volji SDS, v tujini," so sporočili iz Zaresa. Poslanska skupina SD-ja pravi, da jim pojasnila, ki so jih prejeli od Masleše zadostujejo, in da pismo na njihovo odločitev ne bo vplivalo.
SLS diplomatski, SNS čaka na razplet
Zadržani so tudi v preostalih dveh koalicijskih strankah. Gvido Kres iz SLS-a poudarja, da je v času, ko se sodni sistem sooča z vse večjo neučinkovitostjo pri zagotavljanju enakosti pred sodiščem pomembno, da vrhovno sodišče vodi človek, "ki ima veliko strokovnih kompetenc, je brez afer in uživa predvsem široko zaupanje javnosti". v SNS zadeve ne bodo komentirali, dokler ne bo zadeva jasna, saj se "lahko še zgodi, da ta predlog umaknejo".
Kaj v SDS-u očitajo Masleši?
V SDS-u Masleši očitajo, da v nasprotju s prejšnjimi predsedniki vrhovnega sodišča skoraj nima znanstvenih objav. To po prepričanju SDS-a kaže, da je strokovno šibek in brez večjega ugleda v sodnih krogih. Navajajo še, da so nekateri vrhovni sodniki že protestirali proti njegovemu imenovanju.
Med razlogi za nasprotovanje imenovanju Masleše v SDS-u navajajo, da je glasoval za zadnjo izrečeno smrtno kazen v času nekdanjega režima in da je v tistem času legaliziral umore na meji z Italijo. Kot navajajo, naj bi Masleša namreč sodeloval v "tajnih komisijah", ki so potrjevale ubijanje tistih, ki so jih odkrili pri nezakonitem prečkanju meje z Italijo.
Poleg tega naj bi Masleša aktivno nasprotoval slovenski osamosvojitvi, še navajajo v SDS-u. Med napadom JLA na Slovenijo naj bi namreč "samozadovoljno dejal, da bo JLA Slovenijo do tal porazil".
V SDS-u še navajajo, da na omenjene očitke Masleša nikoli ni odgovoril. Prepričani so, da je Slovenija z njegovim imenovanjem pred popolno podreditvijo sodne veje oblasti trenutni levi vladi.
Masleša "presenečen nad načinom komuniciranja"
"Gre za pisanje, katerega vsebina je z izjemo odločanja v kazenskem postopku za petkratni umor v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja, neresnična. Sem pa vsekakor presenečen nad načinom komuniciranja, ki ga je ubrala največja opozicijska stranka," je v odzivu na pismo zapisal Masleša.
Masleša je sicer že pred tem za časnik Dnevnik ocenil, da so očitki SDS-a na njegov račun neutemeljeni in neresnični, razen kar se tiče izreka smrtne kazni. "O očitkih glede sodelovanja pri komisiji, ki naj bi verificirala poboje tistih, ki so nelegalno prečkali državno mejo, lahko rečem le, da o tem ne vem ničesar," je za Dnevnik še dejal Masleša in dodal, da dokler se ti očitki niso pojavili, sploh ni vedel, da je taka komisija obstajala. "Česa takega ali temu podobnega nisem nikoli rekel," pa je odgovoril na očitek o izjavi, da bo JLA zravnal Slovenijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje