Novi predsednik vlade Miro Cerar je prevzel posle od predhodnice Alenke Bratušek. Ta je v izjavi poudarila, da je v četrtek z njenih ramen padla velika odgovornost do državljanov in da Cerarju državo predaja v veliko boljšem položaju, kot jo je prevzela. Cerar se zaveda, da tudi njegovo vlado čaka težka naloga in da je pred njimi še veliko izzivov.
Bratuškova je Cerarju zaželela vso srečo in poudarila, da se Sloveniji ni treba bati prihodnosti, če bo njegova vlada nadaljevala po poti, ki jo je začrtala že njena vlada. Poudarila je, da se je v letu in pol trudila delati po najboljših močeh za državo in državljane.
Ena sprememba pa je. Nisem še slišal moja vlada, moji ministri, moja država...
— Peter Svetina (@PeterSvetina) September 18, 2014
"Uspeli smo Slovenijo postaviti na pravo pot"
Pred letom in pol so bile razmere v Sloveniji zelo drugačne, je dodala: "Ljudje na ulicah so protestirali proti arogantni in brezčutni oblasti, bili smo v recesiji, beležili smo padec gospodarske aktivnosti, brezposelnost se je povečevala praktično iz dneva v dan, nihče nam ni bil pripravljen posoditi denarja oz. je bil strošek izposoje gromozanski." Ob tem je poudarila, da jih takrat ni bilo veliko, ki so verjeli, da bo Slovenija svoje težave uspela rešiti sama. "Sama sem verjela, da bomo uspeli in tudi smo uspeli. Nismo potrebovali pomoči, potrebovali smo samo nekaj časa. V letu in pol nismo uspeli narediti vsega, uspeli smo pa Slovenijo postaviti nazaj na pravo pot," je pojasnila in dejala, da zdaj imamo gospodarsko rast, nižamo brezposelnost, otroci imajo še vedno brezplačno šolo, upokojenci dobivajo pokojnine, Slovenija pa se lahko zadolžuje po "zgodovinsko nizkih obrestnih merah."
, danes smo dobili #novavlada. Vlado novih obrazov in starih politik. Pesimist.
— dejan (@naobrobju) September 18, 2014
Nadaljevanje, kjer so se ustavili
Cerar se je Bratuškovi zahvalil za korektno primopredajo in za spodbudne besede. Dejal je, da tudi njegovo vlado čaka težka naloga. Res smo soočeni že z nekaterimi ugodnimi ekonomskimi pokazatelji, vendar smo še vedno v krizi, je opozoril. "Imamo proračunski in strukturni primanjkljaj in visok javni dolg, pred nami so izzivi na področju zdravstva, sociale in drugod," je navedel. Po njegovih besedah si želijo ohraniti vse pridobitve, ki so jih vse dosedanje vlade pripeljale do sedanje točke. "Torej, nadaljevali bomo tam, kjer so se zadeve ustavile, povzeli dobre prakse, dogradili sistem in delovanje vlade tam, kjer je to nujno potrebno za izhod iz krize," je zagotovil.
Kako so lahko poslanci proti novi vladi, isti parlament, skupno delo, soodvisnost #novavlada
— milada (@myladay) September 18, 2014
bo vse ful boljše & lažje, ko bo nova vlada začela delat. Boste videli, prav poznalo se bo in še petek bo za nameček... #Itak
— Mara R. Sirako (@mara_sirako) September 18, 2014
Bo potreben rebalans proračuna?
Ponovil je, da bo vlada že v četrtek opravila nekatera najbolj ključna imenovanja, potem pa že resno pristopila k delu. Ukvarjala se bo predvsem s seznanitvijo stanja po nedavnih poplavah in plazovih, na prihodnjih sejah pa bodo naloge mnogo bolj posvečene javnim financam. Čaka jih, kot pravi, odločitev o tem, ali bo potreben rebalans proračuna, takojšnje delo s pripravo osnutka proračuna za leto 2015, so pa tudi izzivi na drugih področjih, "kjer ni časa in je treba takoj stopiti v akcijo". Ministrska ekipa, ki jo je DZ potrdil v četrtek, se je že sestavila na prvi seji.
Resen predsednik vlade ima tiskovko enkrat na mesec (ne kot BP), ker resen predsednik vlade ne komentira operative, ampak strategijo.
— Cesar (@KajzerFranc) September 18, 2014
vlada? Končno ... načakal sem se že obljub o spremembah #bucibuc pic.twitter.com/MdpiaQCiRM
— Edvard Kadič (@edvardkadic) September 18, 2014
Soočenje pred lokalnimi volitvami
V četrtek je bilo v ospredju tudi soočenje kandidatov na lokalnih volitvah, ki bodo 5. oktobra. Na TV Slovenija so stališča soočili predstavniki parlamentarnih strank, Bojan Kontič (SD), Alenka Jeraj (SDS), Jasmina Opec (SLS), Luka Mesec (ZL), Matej Tonin (NSi) in Franc Jurša (DeSUS). Soočenja se niso želeli udeležiti v strankah SMC, ZaAB in Verjamem. Govorili so tako o težavah s financiranjem občin in njihovim upravljanjem kot o preveliki centralizaciji in slabi infrastrukturi. Sogovorniki so razpravljali tudi o tem, zakaj je Slovenija tako neuspešna pri črpanju evropskih sredstev. To je bilo tretje od dvanajstih soočenj in edino soočenje političnih strank na temo lokalnih skupnosti, težav, črpanja evropskega denarja in sodelovanja z državo.
Vsi o volku, volka ni ali kje je SMC #soocenje
— Nejc Povirk (@nejcpovirk) September 18, 2014
, ko SLS govori o decentralizaciji, je ravno ona s svojimi lokal. interesi močno pripomogla k nasprotnemu. #drobljenjeobcin #soocenje
— Tin Kampl (@TinKampl) September 18, 2014
O odpoklicu župana
V oddaji, ki si jo lahko v celoti še enkrat ogledate v našem arhivu RTV 4D, so med drugim soočili tudi mnenja o institutu odpoklica župana. "Najboljši odpoklic župana bo 5. oktobra, ko bodo v tistih občinah, v katerih z njimi niso zadovoljni, izvolili novega," je prepričana Jasmina Opec, ki dodaja še, da bi morali potem ta institut uvesti za vse voljene funkcije. Mesec ta institut pozdravlja, saj je to način, kako dati ljudem možnost nadzora, Tonin pa bi ga dopustil takrat, ko gre za resne nepravilnosti: "Ne more vsak, ki je nezadovoljen zaradi javne razsvetljave v svoji ulici, začeti zbirati podpise za odpoklic župana." Jurša pa poudarja, da je povsem jasno, da ljudje, ki kršijo zakone, ne smejo biti župani.
je tudi izven AC obroča na obrobju ,tu ni pravega razvoja. Županovi prijatelji imajo "podarjena" zemljišča pač drugje.#soocenje
— uroš minodraš (@urosminodras) September 18, 2014
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje