Cvikla zanimajo najprej patrie, šele nato kaj drugega. Foto:
Cvikla zanimajo najprej patrie, šele nato kaj drugega. Foto:
Prva orožarska komisija začela z delom

Tokrat je komisija zgolj sklenila, da do 15. junija od obrambnega ministrstva in vlade pridobi vso dokumentacijo v zvezi z nakupom oklepnikov. Predsednik komisije Milan M. Cvikl pravi, da se bo zavzemal za transparentno delo v skladu s poslovnikom, na prvo sejo pa da je prišel brez vnaprej napisane sodbe.

Od okrožnega sodišča v Ljubljani bodo zahtevali kopijo spisa tožbe neizbranega ponudnika Sistemske tehnike zoper državo in Rotis, od državnega zbora pa celotno dokumentacijo komisij, ki so se v prejšnjih mandatih ukvarjale s trgovino z orožjem v letih takoj po osamosvojitvi, in še druga gradiva, ki se nanašajo na domnevno sporni nakup oklepnikov.

Na tej podlagi bodo po napovedih Cvikla sprejeli dokazni sklep, v katerem bodo določili seznam prič, ki jih bo zaslišala komisija. Prve seje se je udeležilo šest od osmih članov, koalicijski poslanci pa so zahtevali, da se javnost izključi iz seje, saj jih skrbi, da se bo sprevrgla v Cviklov spektakel.

Pričakuje še, da se bo komisija z vsemi preiskovalnimi dejanji prebila do ugotovitev in tako ali dokazala sum klientelizma, korupcije, netransparentnosti in negospodarnosti ali pa bo prek izvajanja dokazov te sume zavrnila.

Predlog članov druge komisije o orožju
Mandatno-volilna komisija pa je DZ-ju v sredo predlagala člane nove preiskovalne komisije, ki se bo na zahtevo koalicije ukvarjala z vojaško opremo. Gre za preiskavo nakupov vojaške oborožitve in opreme v preteklih mandatih.

Novoustanovljeno komisijo bo, če bo parlament sestavo potrdil, vodil Zvonko Černač (SDS), podpredsedniško mesto pa bo pripadlo Aureliju Juriju (SD). V komisiji ne bodo sodelovali poslanci NSi-ja in nepovezani poslanci. Koalicija je predlagala novo komisijo potem, ko ni bila zadovoljna s predlogom orožarske preiskave opozicije, ker ta ni obsegala vseh poslov od leta 1994 naprej.

Prva orožarska komisija začela z delom