Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je gradivo Osem stebrov razvojne vizije trga, ki vsebuje 28 predlogov ukrepov, že posredovala vladi. Ta pa je že 14. januarja sklenila, da se bo do konca januarja opredelila do predloga ZSSS-ja in predloga Združenja delodajalcev Slovenije o istočasnih spremembah minimalne plače in na trgu dela.
"Konkurenčnost naj se gradi na znanju"
"Zmotno je prepričanje, da je konkurenčnost slovenskega gospodarstva mogoče izboljšati na račun nižjih stroškov dela. Ti namreč ne zagotavljajo razvoja, ne odpirajo novih delovnih mest, zato predlagamo, da se konkurenčnost gradi na znanju," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal izvršni sekretar ZSSS-ja Andrej Zorko.
Za predsednika Zveze Dušana Semoliča je tema izjemno pomembna, ker v Sloveniji nastaja izhodna strategija, ki ima poanto drugje, in sicer v znižanju proračunskega primanjkljaja. Prepričan je, da je treba spremeniti miselnost, da lažje odpuščanje pomeni lažje zaposlovanje. "Smo proti amerikanizaciji delovnih razmerij," je dodal.
Rešitev za zaposlene, ki brez svoje krivde več kot mesec dni ne prejmejo plačila
ZSSS med drugim tako predlaga, da bi uvedli subvencije prehoda z zaposlitve za določen na zaposlitev za nedoločen čas in zvišali socialne prispevke, ki se plačujejo pri delu za določen čas. Po predlogu bi tudi zaposlenim za določen čas pripadala odpravnina.
Zavzemajo se za lažje usklajevanje dela in zasebnosti oziroma družine. Poleg tega bi bilo treba pripraviti zakonsko rešitev, ki bo omogočala vsaj minimalno materialno in socialno varnost zaposlenih delavcev tudi v primeru, ko ti brez svoje krivde ne bi prejeli plače več kot mesec dni.
Predlagajo, da bi imela brezposelna oseba, ki je vključena v program formalnega izobraževanja, pravico do prejemanja denarnega nadomestila. Zavzemajo se za podaljšanje trajanja upravičenosti do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti in zvišanje nadomestila.
Subvencije za programe aktivnega staranja
Zavzemajo se tudi za subvencije za programe aktivnega staranja, ki bi prilagodili delovne obveznosti in tudi samo delovno mesto za starejše. Predlagajo oblikovanje nacionalnega programa delitve delovnega mesta in rotacije delovnih mest.
S prvim bi mlade brezposelne vključili v mentorsko shemo, hkrati pa starejšim omogočili skrajšanje delovnega časa, z drugim pa bi brezposelno osebo zaposlili na delovno mesto zaposlene osebe, ki se v tem času dodatno izobražuje.
Osebam, ki se odločijo za samozaposlitev, bi zagotovili boljše podporno okolje z možnostjo pomoči pri pripravi poslovnega načrta, računovodskih storitvah, z davčnimi nasveti in finančno pomočjo.
Državni sklad za investicije v lokalne skupnosti
Predlagajo ustanovitev državnega sklada za investicije v lokalne skupnosti, ki bi podeljeval sredstva za neposredna vlaganja v javno infrastrukturo in trajnostni razvoj lokalne skupnosti. Poleg tega bi uvedli davčne olajšave ter neposredne finančne pomoči za investicije v alternativne vire energije.
Svetlik: Nekatere predlagane ukrepe že izvajamo
Sicer pa je minister za delo Ivan Svetlik potrdil, da so predlog prejeli in dodal, da bo stališče vlade tudi izhodišče za pogajanja s sindikati v prihodnje. Svetlik je še poudaril, da veliko ukrepov, ki jih predlagajo sindikati, že izvajajo prek aktivne politike zaposlovanja, precej jih je v igri pri pripravi zakona o trgu dela.
Minister se s sindikati strinja, da je treba povečati zaščito brezposelnih in olajšati vstop v kategorijo brezposelnih oseb, ki so upravičene do nadomestil, še posebej tistim, ki so v prožnih oblikah dela. Minister tudi simpatizira z idejo o posebnem skladu za odpravnine.
Glede predlogov o odpravninah za zaposlene za določen čas in za subvencioniranja prehoda iz zaposlitve za določen v zaposlitev za nedoločen čas, pa je po Svetlikovih besedah potrebno še premisliti, ali je lahko realizirano, saj je treba ljudem, ki so v različnih oblikah dela, zagotavljati podobne statuse.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje