Andrej Grah Whatmough. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić
Andrej Grah Whatmough. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić

Sindikalna stran je kot sklicateljica tokratnega kroga pogajanj za edino točko predlagala obravnavo vprašanja o preprečevanju pogajanj za razrešitev stavkovnih zahtev. Znova so želeli opozoriti na posege vodstva v sindikalne dejavnosti in na oviranje stavke, kot se je to zgodilo na dan stavke 26. septembra, so zapisali.

Vodstvo so nameravali znova opomniti na zlorabo opozoril pred odpovedjo 38 zaposlenim, med katerimi so tudi člani stavkovnega odbora in pogajalske skupine, sindikalni zaupniki, člani sveta delavcev in programskega sveta.

Namesto da bi si vodstvo v skladu z zakonom o stavki prizadevalo za razreševanje stavkovnega spora, pogajalski proces še naprej ovira in še naprej uničuje informativni program javne televizije, so prepričani v sindikalni pogajalski skupini.

Sodelovanje direktorja v kampanji

Namesto da bi generalni direktor opravljal svoje delovne obveznosti, kot so denimo pogajanja s stavkajočimi, v teh dneh kot fizična oseba dejavno organizira referendumsko kampanjo proti uveljavitvi sprememb zakona o RTV Slovenija, so kritični.

Po njihovem mnenju Whatmougheva dejavna udeležba v referendumski kampanji pomeni "nadaljevanje propagande vodstva in reproduciranje stališč stranke SDS ter boja za lasten obstoj na položajih". Poleg tega gre za "izogibanje odgovornosti za programsko in kadrovsko osiromašenje javnega medija", so dejali.

Navsezadnje je generalni direktor po njihovih navedbah hkrati podpisnik pravil RTV SLO za izrabo programskega časa za predstavitev mnenj o vprašanju zakonodajnega referenduma o spremembah zakona o RTV SLO, osebno je celo vabil goste v predreferendumske oddaje o javnem RTV-ju in v njih tudi sam sodeloval.

Kot so dodali, je to "svojevrsten precedens in očitno preseganje pooblastil generalnega direktorja pri vsebinskem snovanju oddaj, ki so v pristojnosti novinarjev in urednikov".

Vodstvo RTV Slovenija so pozvali, naj jim do 15. ure posreduje odziv in zahtevana gradiva. V nasprotnem primeru bodo razumeli, da generalni direktor krši zakon o stavki in enostransko preprečuje pogajanja za razrešitev stavkovnih zahtev, zaradi česar bodo prisiljeni uporabiti pravna sredstva.

Sorodna novica V kampanjo za tri referendume vstopilo 28 organizatorjev

Grah Whatmough: Predstavnikov sindikatov ni bilo

Grah Whatmough se je odzval na Twitterju. Ne drži, da se ni odzval na poziv za nadaljevanje pogajanj, je zapisal. "Pobudo za nadaljevanje pogajanj za sklenitev stavkovnega sporazuma sem dal sam, in sicer 20. oktobra. Predlagal sem datum 28. oktober ob 10. uri. A smo stavkajoče takrat zaman čakali, saj se pogajanj niso udeležili. Stavkajoči so naknadno predlagali pogajanja za danes ob 10. uri. Tega datuma sicer nismo izrecno potrdili, a smo vseeno prišli. In stavkajoče zopet čakali zaman," piše v njegovem odzivu.

Pojasnil je tudi problematiko mediatorja. Po treh mesecih neuspešnih pogajanj se je iz pogajanj osebno izločil in zanje sprva pooblastil direktorja Radia Slovenija, Mirka Štularja. "Žal me je tudi direktor Radia kmalu obvestil, da so pogajanja v slepi ulici. Zato sem z željo po napredku v pogajanjih predlagal mediatorja," še piše v odzivu Graha Whatmougha.

"Verjamem in upam, da stavkajoči v pogajanjih sodelujejo z iskrenim namenom zbližanja stališč. Morebitna stavka zgolj zaradi ustvarjanja napačnega vtisa v javnosti namreč škodi predvsem našemu javnemu zavodu RTV Slovenija in njegovemu poslanstvu," je sklenil Grah Whatmough.