Kot je pojasnil vodja pogajalske skupine Janez Posedi, vladi predlagajo, da poišče ustrezne prihranke v variabilnem delu plač zaposlenih v javnem sektorju. Če bo vlada v to privolila in pripravila predlog ustreznih sprememb kolektivne pogodbe za javni sektor in zakona o sistemu plač v javnem sektorju, se bodo sindikati pripravljeni pogajati o tem, koliko variabilnega dela so pripravljeni prispevati za omilitev finančne krize, je še povedal.
Pri tem pa so kot pogoj sindikati postavili tudi predstavitev drugih vladnih varčevalnih ukrepov in možnosti varčevanja pri javnih naročilih. Za to so se po besedah Posedija tudi odločili zaradi podatka, da se brezposelnost v Sloveniji povečuje.
Na ministrstvu za javno upravo odločitve sindikatov za zdaj ne komentirajo, sindikalne predloge pa pričakujejo prihodnji torek. Sestanek obeh strani je načrtovan za sredo, ko vlada pričakuje tudi predloge za popravke kolektivne pogodbe.
Zdravstveni sindikat pripravljen tudi stavkati
Na vladni predlog varčevalnih ukrepov se je ostro odzval tudi Sindikat zdravstva in socialnega varstva. Po potrebi so pripravljeni tudi stavkati. Kot je povedal predsednik sindikata Zvonko Vukadinovič, je vladni predlog omejevanja rasti plač v javnem sektorju zanje nesprejemljiv. O zamikih izplačil se niso pripravljeni pogovarjati, odpravo plačnih nesorazmerij pa je po njihovih besedah treba uresničiti.
Kot je še povedal Vukadinovič, se morajo poleg tega takoj začeti pogajanja o eskalaciji in regresu za javne uslužbence. Pri tem sindikat predlaga, da tisti uslužbenci, ki niso člani nobenega sindikata, dobijo regres na podlagi zakona o delovnih razmerjih, torej v višini minimalne plače, tistim, ki so člani sindikata, pa naj se regres izplača v dogovorjeni višini.
Srednje medicinske sestre z 879 evri bruto
Kot še poudarja predsednik omenjenega sindikata, je vladni predlog nepravičen zato, ker bi prizadel prav tiste javne uslužbence, ki so že doslej imeli prenizke plače. Opozarja, da so številni zaposleni pri njih še zmeraj komaj nad minimalno plačo. "Trenutno srednje medicinske sestre zaslužijo komaj 879 evrov bruto. Vlada jim hoče vzeti 77 evrov," poudarja Vukadinovič.
Ob tem je napovedal tudi, da bodo v sindikatu zahtevali revizijo razvrstitve zaposlenih v plačne razrede po zdravstvenih zavodih. Kot je dejal, so vse srednje medicinske sestre v Zdravstvenem domu Ljubljana v 19. plačnem razredu, pri čemer ne dobivajo dodatkov, saj ne delajo v dežurstvih, pogosto pa ostanejo tudi brez dodatkov, določenih s kolektivno pogodbo, ali brez plačila nadur.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje