Predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK), škof Andrej Glavan, je predstavil uradno stališče slovenske Katoliške cerkve do begunske krize, ki v zadnjih tednih pretresa Slovenijo, in vlogo njihove humanitarne organizacije Slovenske karitas v njej.
"Načelo Katoliške cerkve in kristjanov je, da moramo biti do beguncev odprti in pozorni," je dejal Glavan in dodal, da se prav v karitativnem delu preverja prisotnost krščanstva in oznanjevanja. S celjskim škofom Stanislavom Lipovškom sta obiskala tudi sprejemne in nastanitvene centre v Posavju ter se sešla s predstavniki Slovenske vojske, ki so jima podali analizo razmer. Skupaj s prostovoljci Karitasa in civilne zaščite sta si tudi "od blizu ogledala valove migrantov in beguncev, ki so tedaj še peš hodili čez mejo", in od prostovoljcev dobila "pristne informacije."
SŠK je sicer stališče do begunske krize podal že pred dobrim tednom, ko je med drugim izrazil zaskrbljenost nad valovi beguncev in pripravljenostjo Slovenije. Glavan je tedaj državne oblasti pozval, naj dosežejo čimprejšnji dogovor o begunski problematiki na ravni Evropske unije in sosednjih držav, da v prihodnjih dneh in tednih ne bo humanitarne krize in neredov.
Medtem ko je bilo stališče SŠK-ja precej strpno, čeprav so opozorili, da je treba pri begunski problematiki ločevati migrante in begunce, se je precej ostreje odzval murskosoboški škof Peter Štumpf, ki je v svojem javnem odzivu med drugim zapisal: "Migranti se bodo na koncu ustavili pri nas, tukaj zaživeli v vsem, kar nam bodo vsiljevali – od verskih do povsem nam nesprejemljivih življenjskih navad. Lahko se sicer tolažimo, da bi to za nas tudi pomenilo versko prebujenje, večjo odgovornost do lastne tradicije in še kaj. Vendar ko te več ni, se nimaš v kaj prebujati." In: "Ali se voditelji naše države zavedajo odgovornosti do Republike Slovenije in njenih državljanov? Če ne, je »lažje biti prekmurski Slovenec na Madžarskem kot pa v skrajno islamistični Sloveniji«!"
Štumpf je v svojem današnjem pojasnilu svojega pisanja "zaradi pristranskega poročanja nekaterih medijev" poudaril, da je meril na umetno spodbujene migrante, posameznike in skupine, ki ne skrivajo islamskega ekstremizma. "Slovenski škofje smo v vsem enotni, tudi glede problematike begunstva. Sem pač prvi, ki je spregovoril o problematiki umetno spodbujenih migrantov. Nedopustno je, da nekateri osrednji slovenski mediji ne ločijo med enim in drugim," je zapisal Štumf.
Štumpfovemu razkrivanju in opozarjanju pred islamskim ekstremizmom, ki naj bi se skrival med prebežniki, se ni mogel izogniti prvi mož SŠK-ja, ki je dejal, da je bil škof Štumpf pač napačno razumljen. "V Cerkvi smo svobodni in je velika demokracija. Vendar ni povedal bistveno drugače, le nekatere zadeve je priostril," je dejal Glavan in dodal, da je Štumpf pač želel ločiti med begunci, ki so po njegovih besedah v glavnem Sirci, ki so hvaležni za ponujeno pomoč, in množico migrantov, ki se tudi drugače vede od beguncev. To naj bi Glavan izvedel tudi iz pogovorov z vojaki, policisti, prostovoljci: "Naloga države je, da opravi to nalogo, s popisom itd. Vendar to ni naša naloga, ker smo le prehodna država," je na vprašanje, ali Katoliška cerkev v množici prebežnikov lahko ločuje "migrante" in "begunce", še odgovoril Glavan.
Več kot 430 prostovoljcev Karitasa
Predsednik Slovenske karitas, mariborski nadškof Alojzij Cvikl, je pohvalil vse in se zahvalil vsem, ki sodelujejo pri pomoči prebežnikom. Ob tem je poudaril, da ne zanemarjajo naših ljudi, ki trpijo pomanjkanje, in jim pomagajo tako kot prej.
Cvikl je tudi poudaril, da krize ni mogoče rešiti brez sodelovanja in da Karitas, pri katerem sodeluje več kot 430 prostovoljcev, na terenu služi vsem, s posebnim čutom pa gleda na družine. Mnenje škofa Štumpfa pa je, kot pravi Cvikl, treba jemati kot njegovo osebno mnenje. "Karitas ne bo ločeval beguncev in migrantov. Upoštevamo načela mednarodne in evropske karitas in pomagamo ljudem v stiski," je dejal.
Številna pomoč iz tujine
Glavni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic je povedal, da so na terenu doživeli učno uro sodelovanja, partnerstva, solidarnosti ... "Lahko ste opazili, da smo v službi človeka. Prezrcalili smo obraz Cerkve, ki služi," je dejal Jerebic. Slovenski karitas pa so na pomoč priskočile tudi karitas sosednjih držav, tako z materialno in finančno pomočjo, ki so jo namenili za nakup hrane, kot tudi kadrovsko. V Slovenijo je prišlo 40 prostovoljcev iz Češke, iz Madžarske pa zdravniška ekipa.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o begunski krizi smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju z begunsko krizo lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje