Kot je namreč poudarila podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova, je vsaka tretja ženska žrtev fizičnega ali spolnega nasilja po svojem 15. letu starosti, vse preveč žrtev pa nasilja ne prijavi. "Preveč storilcev ostane nekaznovanih. Ukrepati moramo, in istanbulska konvencija je naš pravni odgovor za krepitev pravic žensk."
Spomnimo, da je bilo v Sloveniji lani zaradi partnerskega nasilja umorjenih 13 žensk. Dvakrat več kot leto prej. Podobno je tudi na Hrvaškem, kjer je bilo lani ubitih 14 žensk, letos osem. Hrvaška se je po številu ubitih žensk na 100.000 prebivalcev leta 2021 znašla na tretjem mestu v Evropski uniji. Kot so zapisali pri Društvu SOS telefon, na Hrvaškem vsakih petnajst minut ena ženska doživi nasilje. V Franciji vsake tri dni zaradi partnerskega nasilja umre ženska.
Nasilje nad ženskami je najpogosteje kršena človekova pravica
Konvencija Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima je najobsežnejša mednarodna pogodba, ki se spoprijema s tem resnim kršenjem človekovih pravic. Prizadeva si za nično toleranco takšne vrste nasilja in je velik korak naprej k cilju Evropo in svet narediti varnejša.
Temelje predstavljajo preprečevanje nasilja, varstvo žrtev nasilja in preganjanje prestopnikov. Prav tako si prizadeva spremeniti pogled in način razmišljanja posameznikov, tako da celotno družbo, predvsem moške in dečke, poziva k drugačnemu odnosu. Predstavlja nov poziv za večjo enakost med ženskami in moškimi, saj je nasilje nad ženskami trdo zakoreninjeno v neenakovrednem položaju žensk in moških v družbi, ki ga ohranja kultura tolerance ter zanikanja.
Po besedah evropske komisarke za enakost Helene Dalli je istanbulska konvencija dokument, ki nasilje nad ženskami opredeljuje kot kršitev njihovih temeljnih pravic. "Če želimo vsi živeti v pravični in enakopravni Uniji, morajo imeti ženske in dekleta možnost živeti brez vsakodnevne negotovosti, strahu in nasilja," je dejala in dodala, da je začetek veljavnosti konvencije za EU dober korak v tej smeri.
Istanbulske konvencije ni ratificiralo šest držav EU-ja
Kot pravi predsednica Ženskega lobija Slovenije Sonja Lokar, je sprejetje istanbulske konvencije na ravni EU-ja izjemno velika stvar. Dejstvo, da nekatere države članice EU-ja konvencije še vedno niso ratificirale, pripisuje porastu politične desnice v Evropi. "Ta postaja vedno glasnejša in se upira temu, da bi si resno prizadevali za odpravo diskriminacije na podlagi spola. Namesto tega poskušajo minimizirati problem, ki ga v naši družbi predstavlja nasilje nad ženskami, in svoj fokus premeščajo na populistične teme. Spomnimo se tudi različnih pozivov k odstopu od istanbulske konvencije. Zato menim, da je velik uspeh, da je bila istanbulska konvencija končno sprejeta na ravni EU-ja." Kako se bo istanbulska konvencija izvajala, pa po mnenju Sonje Lokar ostaja odprto vprašanje.
Preprečevanje, zaščita žrtev in sodni pregon povzročiteljev nasilja
Razloge za porast femicidov in visoko stopnjo nasilja nad ženskami ter nekaznovanost storilcev je iskati tudi v neustrezni sodni praksi, zato istanbulska konvencija od držav članic zahteva ne le aktivno preprečevanje nasilja nad ženskami in ustrezno zaščito žrtev nasilja, temveč tudi, da je nasilje ustrezno kaznovano. Nasilje nad ženskami priznava kot kršitev človekovih pravic in kot obliko diskriminacije. To pomeni, da so države članice odgovorne, če se dovolj ne odzovejo na takšno nasilje.
Istanbulska konvencija predstavlja tudi prvo mednarodno pogodbo, ki vsebuje definicijo spola. To pomeni, da priznava, da razlika med ženskami in moškimi ni zgolj biološka, temveč da obstaja tudi sociološko pojmovanje spola, ki ženskam in moškim dodeljuje določene vloge in vzorce obnašanja. Raziskave so pokazale, da lahko določene vloge in vzorci obnašanja prispevajo k temu, da postane nasilje nad ženskami sprejemljivo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje