Foto: BoBo
Foto: BoBo

Predlogi sprememb se nanašajo na področja socialne politike, trga dela, izobraževanja in vozniških dovoljenj. V občinah na omenjenih območjih namreč na terenu opažajo zahtevno problematiko otrok iz težavnih socialnih okolij, medtem ko za rešitev stanja nimajo sistemske podpore države.

Po predlogu sprememb zakona o socialnovarstvenih prejemkih socialna pomoč v primeru, če otrok ne obiskuje osnovne šole, ne bi bila več denarna. Enako bi veljalo v primeru zapadlih dolgov do javnih subjektov oz. države ali občine. Po predlogu sprememb zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih pa bi bil takrat, ko otrok ne hodi v šolo, v naravi izplačan otroški dodatek. Če otrok po osnovni šoli ne bi nadaljeval šolanja, bi se otroški dodatek zmanjšal za tretjino.

Zakon o urejanju trga dela bi s predlogom sprememb dopolnili s poenostavljenim izbrisom iz evidence brezposelnih po kršitvah obveznosti, s podaljšanjem najdaljše mogoče vključenosti posameznika v javna dela z dveh na štiri leta in z napotitvijo brezposelnega na delo.

Predlog spremenjenega zakona o voznikih pa kot pogoj za opravljanje vozniškega izpita določa devetletno obiskovanje osnovne šole in končani sedmi razred osnovnošolskega programa.

V skupini županov, ki se zavzema za omenjene spremembe, so župani Novega mesta, Krškega, Brežic, Črnomlja, Kočevja, Metlike, Ribnice, Semiča, Šentjerneja, Škocjana in Trebnjega. Podrobnosti bodo posredovali v izjavi, ki jo bodo dali v sredo na Trgu republike pred DZ-jem.