Smiselno je, da se vsebinska zakonodaja sprejme do konca, sicer bo opravljeno delo vrženo stran, meni Žagar. Foto:
Smiselno je, da se vsebinska zakonodaja sprejme do konca, sicer bo opravljeno delo vrženo stran, meni Žagar. Foto:
Jože Tanko
Jože Tanko (SDS) je prepričan, da je opoziciji zmanjkalo argumentov. Foto: MMC RTV SLO
Razprava o pokrajinah se nadaljuje
Golobič za MMC o problemih pokrajin

Po besedah ministra Žagarja v koaliciji ugotavljajo, da je referendum edini način, da se projekt pokrajin sklene v tem mandatu oziroma da se ga pripelje čim bliže koncu.

Če se to ne bo zgodilo, bi to, vsaj tako meni Žagar, pomenilo, da bi se projekt v naslednjem mandatu začel znova, lahko pa se celo zgodi, da bi bil projekt zgubljen za več kot en mandat.

Smiselno je, da se vsebinska zakonodaja sprejme do konca, sicer bo opravljeno delo vrženo stran, nenazadnje pa bi se lahko celo zmanjšala stopnja decentralizacije glede na zdaj predvideno, pravi Žagar. "Slovenija pokrajine nujno potrebuje," je še poudaril minister.

Minister se je na novinarski konferenci odzval tudi na skupno tiskovno konferenco LDS-a, SD-ja in Zaresa in zatrdil, da je projekt v celoti pripravljen: "Pripravljeni so zakoni skupaj s projekcijami proračuna."

Zares, LDS in SD kritično do predloga
Zares, LDS in SD so se sicer na dopoldanski tiskovni konferenci kritično odzvali na vladni predlog razpisa posvetovalnega referenduma o ustanovitvi pokrajin. Povedali so, da je to predvolilna poteza, da vlada ne daje nobenega strokovnega odgovora, in napovedali dopolnitve referendumskega vprašanja, tako da bi volivci sami določili število pokrajin.

Če bomo ljudem postavili vprašanje glede posamezne pokrajine, jim lahko damo predlog 50 pokrajin in se bodo strinjali, je dejala Katarina Kresal (LDS). Dodala je da, ker ne vedo, koliko bodo pokrajine stale, ali bodo sredstva lahko učinkovito uporabili ali pa bo cel projekt navadno breme, so v LDS-u proti takšnemu referendumu, kot ga predlaga vlada.

Po besedah Boruta Pahorja (SD) si bodo prizadevali, da bo referendum imel smisel in da bomo odločali o alternativah. "Kakšno vprašanje bi bilo treba postaviti, boste izvedeli v tem tednu," je dejal in nadaljeval, da so v SD-ju vedno podpirali uvedbo pokrajin in ministru Žagarju je treba priznati, da je v tem mandatu storil zelo veliko, a na vsa vprašanja po mnenju Pahorja ni bilo danih prepričljivih odgovorov.

Gregor Golobič (Zares) je izpostavil neverodostojnost koalicije, saj je čez noč spremenila število pokrajin s 14 na 12 + 1, kar po njegovem mnenju kaže na neverodostojnost njihovih trditev. "Za nas regionalizacija ne pomeni v prvi vrsti političnega projekta, ampak razvojno-ekonomski projekt," je poudaril prvak Zaresa.

Tanko, Janc in Horvat skupaj proti opoziciji
Na tiskovno konferenco Kresalove, Pahorja in Golobiča pa so se skupno odzvali tudi predstavniki poslanskih skupin SDS-a (Jože Tanko), SLS-a (Kristjan Janc) in NSi-ja (Jožef Horvat). Tanko je prepričan, da je "opoziciji zmanjkalo argumentov za nasprotovanje pokrajinski zakonodaji". Tanko je ugotovil, da "so vse možnosti, da bi se uskladili glede števila pokrajin, izčrpane", zato so v koaliciji pripravili predlog referendumskih vprašanj. Ob tem je Tanko spomnil, da je ta koalicija "edina, ki je do zdaj pripravila normativne predpise za ustanovitev pokrajin".

Janc: Pokrajina boljši gospodar kot država
Namestnik vodje PS-a SLS Kristijan Janc meni, da so v tokratnem predlogu upoštevali še zadnje pripombe opozicije, kot je status glavnega mesta in sklic posvetovalnega referenduma. Kot župan je še prepričan, da bo pokrajina "bistveno boljši gospodar, kot je država". Po njegovo je namreč treba istočasno zagotoviti prenos finančnih virov in odgovornosti na regije.

Po Horvatovem mnenju pa se je izkazalo, da bi le ustanovitev pokrajin omogočila skladen regionalni razvoj. Edino zagotovilo za razvoj posamezne pokrajine je namreč ta, da "morajo pokrajine s svojimi organi vzeti usodo v svoje roke".

A. S./T. K.

Razprava o pokrajinah se nadaljuje
Golobič za MMC o problemih pokrajin