Odstop ministra Lahovnika opozicije ne preseneča. V SLS-u so za MMC dejali, da zdaj pričakujejo raziskavo v zadevi Ultra, SNS trenutno ne vidi rešitve za Slovenijo, SDS pa meni, da vlada išče osebno izhodno strategijo.
Potem ko je minister za gospodarstvo Matej Lahovnik zjutraj podal nepreklicno odstopno izjavo, je MMC začel zbirati politične odzive na to odločitev, poslance opozicije pa smo povprašali tudi, kaj lahko po njihovem, glede na to, da je o odhodu iz vlade razmišljala tudi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, pričakujemo v naslednjih dneh. Premier Borut Pahor je sicer po seji vlade dejal, da Pavlinič Krebsova ostaja na položaju.
SLS: Koalicija mora razčistiti z zakonom in moralnimi normami
"Takšno odločitev Mateja Lahovnika smo pričakovali," je v pogovoru za našo spletno stran dejal vodja poslanske skupine SLS-a Jakob Presečnik. Dodal je, da to glede na zadnje dogajanje v koaliciji v njihovi stranki pričakujejo, da bo premier Borut Pahor v čim krajšem času pojasnil, kaj je s prijavljanjem podjetij iz skupine Ultra na javnih razpisih, ki je zmotilo Lahovnika.
SLS in DeSUS že odprla vrata Lahovniku
"Imamo paradoksalno situacijo, ko odstopa minister, ki se je držal zakona in ki je opozoril na nezakonitost. Tisti, ki naj bi te nezakonitosti opravljal, pa bo očitno ostal v vladi. Skratka, narobe svet," pa je novico o odstopu ministra za gospodarstvo za STA komentiral prvi mož SLS-a Radovan Žerjav, ki je ponovil še, da so vrata SLS-a za sposobnega moža, kakršen je Lahovnik, odprta. Na tem mestu velja opozoriti, da bo zdaj že nekdanjega člana Zaresa k sodelovanju v stranki povabil tudi DeSUS.
SNS: Lahovnik skočil s potapljajoče se ladje
Da ga Lahovnikova odločitev ne preseneča, je za MMC sicer poleg Presečnika zatrdil tudi predsednik SNS-a Zmago Jelinčič. "Lahovnik je skočil s potapljajoče se ladje, ki nosi naziv Republika Slovenija," je poudaril. Dodal je, da vladna ladja tone vse globlje in da se vladna ekipa niti ne trudi krpati lukenj, saj se odloča za slabe zakone ter za posojila za druge države, ki bodo Sloveniji vse pobrale. "In nič bolje ne bo," je bil črnogled. "Do leta 2012 bo država potopljena, dana v roke tujcem." Nato je parafraziral Boro Djordjevića: "Slovenci bomo zopet kočijaži dunajskega dvora. Zdaj v bistvu bruseljskega."
"Vlado dejansko vodi Katarina Kresal (predsednica LDS-a, op. a.), ki ne ve, kaj je gospodarstvo, in razmišlja le o svoji poziciji, ne pa o državljanih," je bil še kritičen naš sogovornik. "Kresalova bo morala zdaj ministra za gospodarstvo poiskati v LDS-u ali pa bo novi minister morda Karl Erjavec (prvak DeSUS-a, op. a.), ki ima velike izkušnje na tem področju, saj je upokojencem že kdaj ponujal 1.000 evrov pokojnine".
SDS: Korupcija je postala vezivo koalicije
O stališču SDS-a je dopoldne poslanec te stranke Vinko Gorenak za MMC dejal, da so se v stranki in poslanski skupini odločili, da dogajanja v koaliciji za zdaj ne bodo komentirali. Popoldne pa so se očitno odločili drugače, saj so na svoji spletni strani objavili zapis, v katerem pravijo, da so Pahorjevo koalicijo afere spremljale od samega začetka.
"Začuda pa so afere, ki bi v normalni demokratični družbi terjale takojšnje zamenjave ministrov, vladno koalicijo prej kot ne še bolj utrdile. Pahor je koruptivna dejanja svojih ministrov vedno nekako opravičil in jih zaščitil. Korupcija je postala vezivo koalicije. Nekaterim posameznikom je tako ozračje očitno začelo presedati. Začeli so se zavedati, da bodo za vztrajanje v korumpiranem podjetju slej ko prej morali plačati ceno," menijo.
Potem ko je Pahorjeva vlada popolnoma odpovedala na glavni fronti spopada z gospodarsko krizo, vse več njenih članov išče osebno izhodno strategijo, še dodajajo v največji opozicijski stranki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje