Cerar se je s predstavniki DeSUS-a, SD-ja, ZaAB-a, NSi-ja in ZL-ja na prvih, bolj informativnih pogovorih sešel že pretekli teden. Usklajevanja se bodo nadaljevala v torek, do konca tedna oziroma petkove ustanovne seje DZ-ja pa naj bi bili znani vsaj obrisi nove vladne koalicije.
Predsedujoči SD-ju Dejan Židan je medijem pojasnil, da je njihova stranka Cerarju že posredovala svoje gradivo, pričakuje pa, da jim bodo iz SMC-ja svoje gradivo poslali do konca dneva. Po njegovih besedah se bo iz tega tudi videlo, v katero smer se SMC nagiba, kar bo osnova za nadaljevanje koalicijskih pogajanj.
Ta naj bi po nekaterih neuradnih informacijah v nadaljevanju potekala bolj po področjih, stranke, ki bi vstopile v koalicijo, pa bodo verjetno tudi zaradi različnih programskih izhodišč skušale bolj ali manj doreči nekaj ključnih projektov in se skušale izogniti temam, ki bi jih razdvajale.
Židan: Na kompromise smo pripravljeni
Židan je ponovil tudi, da bo SD konstruktiven v obeh primerih - če bo v koaliciji ali v opoziciji. Po nekaterih informacijah naj bi bili v SD-ju v dilemi, kaj storiti. Iz dosedanjih izjav članov SD-ja je namreč zaznati, da so sicer na kompromise pripravljeni, da pa ne želijo razočarati volivcev, ki so podprli njihov volilni program. O tem naj bi že danes, predvidoma po tem, ko bodo dobili gradivo od SMC-ja, razpravljalo tudi vodstvo te stranke.
Razdeljenost v NSi-ju
Glede vstopa v vlado so, kot je pred kratkim dejal njihov vidni član in evropski poslanec Lojze Peterle, razpeti tudi v NSi-ju. Vodstvu NSi-ja je danes poslal odprto pismo tudi nekdanji član nekdanjega SKD-ja Ervin Anton Schwarzbartl, v katerem po poročanju Reporterja navaja, da je "morda še čas, da NSi izstopi iz pogajanj za sestavo vlade". S tem bo stranka po njegovih besedah Evropi sporočila, "kakšno oblast v resnici imamo in da v Sloveniji še vedno obstaja možnost zrušitve totalitarne kontinuitete na naslednjih volitvah".
A je po drugi strani predsednica stranke Ljudmila Novak v soboto za POP TV dejala, da jo kličejo gospodarstveniki in podjetniki ter spodbujajo, naj vstopijo v vlado in skušajo uresničiti svoj program, ki da je "edini pravi za spodbujanje gospodarstva". Tako še vedno obstaja verjetnost, da bosta v novi vladi tako SD kot NSi. Za DeSUS je medtem že skoraj zagotovo, da bo v koalicijo vstopila, po drugi strani pa se ZL v njej ne vidi.
Bo Bratuškova odpravila nezakoniti sklep?
Vlada Alenke Bratušek, ki do imenovanja nove vlade opravlja tekoče posle, se sicer pravkar sestaja na redni seji. Obravnavajo več vprašanj, predvidoma tudi privatizacijo. Vladna ekipa pred začetkom seje ni bila zgovorna, pred novinarje je stopil le Židan. Ob vprašanju, ali bo po njegovih občutkih sklep, s katerim je vlada tik pred volitvami zamrznila proces privatizacije, odpravljen, je izrazil le upanje, da "Slovenije ne bodo vodili občutki, ampak argumenti".
Komisarske dileme
Še pred sejo vlade pa so se na dopoldanskem sestanku pri Bratuškovi sešli predstavniki strank aktualne koalicije, kjer so po Židanovih navedbah govorili tudi o predlogu Slovenije za evropskega komisarja. Da bi bila to tudi ena izmed točk seje vlade, Židan ne verjame. Pred začetkom seje je kot eno izmed možnosti omenil, da bi vlada odločitev o evropskem komisarju lahko sprejela tudi na dopisni seji vlade. Pričakuje pa, da bodo upoštevali mnenje SMC-ja in predlog Bruslju posredovali do petka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje