Ena od treh svetovnih bonitetnih agencij, Moody's, je namreč pred kratkim znižala oceno naše države na 4. stopnjo - AA3. To bo po oceni stranke SNS, v imenu katere je na tiskovni konferenci spregovoril poslanec Bogdan Barovič, prineslo opazno poslabšanje življenjskega standarda za navadne državljane, pa tudi zelo povečano državno zadolževanje.
Kot je zatrdil Barovič, bodo "Slovenci in Slovenke" zdaj še težje prišli do osnovnih preživetvenih posojil, kot so stanovanjska in potrošniška, z dvigom obrestne mere se bodo ta posojila opazno podražila - kar se bo poznalo tudi na državnem proračunu. "Dobili bomo od 30 do 50 milijonov evrov višje obresti za državo. Država se bo morala mesečno za plače in transferje zadolževati za 160 milijonov evrov dražje," je protestiral poslanec.
"Znižanje neupravičeno"
Vse to pa je po njegovi oceni neupravičeno, saj je slovenski javni dolg 14 odstotkov pod maastrichtskimi kriteriji, kljub preseganju deleža javnofinančnega primanjkljaja za pol odstotka pa je Slovenija tu še vedno v zgornji polovici držav Evropske unije. Ironično se mu zdi, da je Evropska komisija na dan znižanja bonitetne ocene dejala, da je slovensko gospodarstvo zdravo.
"Plačamo jih, da nas udarijo"
Zato je znižanje bonitetne ocene ne le neupravičena poteza, temveč del valutne vojne, ki jo za zagotavljanje lastne stabilnosti proti evru bijejo ZDA s pomočjo agencij, je nadaljeval. Še več, taiste agencije mora slovensko finančno ministrstvo plačevati, torej jih "plačamo, da nas udarijo," je protestiral Barovič. Izpostavil je tudi vladni dokument s 17. marca, ki naj bi Sloveniji kot članici mehanizma zagotavljal najvišjo bonitetno oceno.
Ob vsem tem pa Slovenija vodi hlapčevsko politiko, saj "marljivo" daje poroštva in posojila državam v težavah, je zatrdil. Grčiji namerava skupno plačati 370 milijonov evrov posojila ter še povečati obseg poroštev v mehanizem za zagotavljanje stabilnosti evroobmočja na 3 milijarde 700 milijonov evrov.
Barovič: Vlada naj protestira
Povečanje obsega poroštev prav danes obravnava državni zbor, Barovič pa je napovedal ostro nasprotovanje. Hkrati od vlade zahteva, naj na zasedanjih evropskih institucij (ECOFIN, Evropski svet ...) ostro protestira proti zoper ravnanje bonitetnih hiš ter "ohrani dostojanstvo poniževanega naroda".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje