V četrtek so poslanci potrdili zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki spreminja določbo o začetku veljavnosti na 1. januar 2012 za vse socialne transfere. Razlog naj bi bilo prepočasno uvajanje novega centraliziranega sistema, saj je bilo ugotovljeno, da ta do poletja še ne bo operativen, navajajo v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS).
ŠOS: Kje so obljubljene državne štipendije?
Študentska organizacija se ob tem sprašuje, kdaj bodo "realizirane obljube o 10.000 novih državnih štipendijah, saj se brez novega zakona o štipendiranju že v vmesnem obdobju pojavlja pravna praznina in zmeda glede pravil in postopkov podeljevanja novih štipendij". V ŠOS-u poudarjajo, da se mora novi zakon sprejeti in uveljaviti z letošnjim 1. septembrom, "s sedanjim stanjem pa bo država podeljevala državne štipendije po prenovljenem zakonu, dodatke k državnim štipendijam pa po starem zakonu o štipendiranju".
V ŠOS-u še dodajajo, da so že lani opozarjali ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, da naj državnih štipendij ne vključuje v zakon. "Tako se je zgodilo ravno to, da se s premikanjem področja štipendiranja v druge zakone zavlačuje rok uveljavitve novih in višjih državnih štipendij," so zapisali in izpostavili, da je "treba področje štipendiranja urediti celostno".
V organizaciji še opozarjajo na to, da je vlada ves čas obljubljala višji cenzus, ki se zdaj s spremembo zakona znižuje s 64 odstotkov na 53 odstotkov neto povprečne plače na osebo. "S tem je vlada prekršila tudi vse svoje dogovore in tako tudi javnosti pokazala vrednost svojih obljub," menijo.
"Padec malega dela ni razlog za spremembe"
Ob tem pa navajajo, da se ministrstvo za delo na takšno spremembo sklicuje zaradi nesprejetja zakona o malem delu, kar v ŠOS-u zavračajo. "Že zdaj se iz koncesijske dajatve namenjajo sredstva zgolj za tiste štipendije, ki jih podeljuje in sofinancira Javni sklad za razvoj kadrov in štipendiranje, in to so ravno kadrovske štipendije, pri katerih že sedaj ostajajo nepodeljena sredstva. Pomembno je to, da se sredstva iz zakona o malem delu ne bi namenila za državne štipendije, o katerih se govori, zatorej razloga, da je prišlo do pomakanja teh sredstev, ni moč iskati v padlem zakonu o malem delu, ampak v neuspešnem delu ministrstva," pojasnjujejo.
Vsi dogovori oz. obljube le slepilo?
Poleg tega je ŠOS zgrožen še nad tem, da se bo tudi v zakon vstavil člen, ki "bo 16.000 dijakom protiustavno odvzel že pridobljeno pravico do državne štipendije s tem, da jo premakne v status mirovanja". V organizaciji se sprašujejo, ali so "bili vsi dogovori oz. obljube na področju štipendiranja ves čas res samo slepilo, da bi se sprejel zakon o malem delu".
"Socialni dialog je tako vladajočim le v pomoč, ko se socialni partnerji z njim strinjajo. Eno leto po študentskih demonstracijah lahko ugotovimo, da oblastnikom ni mar za mnenja nevladnih organizacij ali socialni položaj posameznih družbenih skupin," še dodajajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje