Minister za obrambo Karl Erjavec je na slovesnosti poudaril, da je nesreča močno zarezala v življenja svojcev, in dodal, da pravijo, da čas celi tudi najgloblje rane. Na slovesnosti je med drugim spregovoril tudi dolgoletni župan Fieschi Toussaint, ki je dejal, da si želi, da ta dan ne bi bil le dan spomina, ampak tudi upanja.
Maja Meško je dejala, da je bila v času, ko je izgubila očeta, stara dve leti, zato se ga spomni le iz pripovedovanj. Izrazila je veselje, da so se zbrali ob gori, da se poslovijo od najdražjih.
Sorodniki umrlih so se z avtobusi pripeljali do vasice Petreto-Bicchisano, od tam pa do vznožja gore San Pietro. Prva slovesnost je bila ob spominskem znamenju na gori, ki so ga po koncu sanacije postavili reševalci, druga pa v cerkvi v Petretu-Bicchisanu. Spominsko znamenje vsebuje podatke o nesreči v slovenskem in francoskem jeziku. Sledilo je polaganje venca ter srečanje z domačini in županom.
Nesreča povezala Slovence in Korzičane
Minister Erjavec je dejal, da so se za sanacijo prizorišča nesreče odločili, ko so prizorišče videli v oddaji komercialne televizije. "Ne morem razumeti, zakaj se to ni moglo zgoditi že prej," je dejal. Ob tem pa je izrazil priznanje strokovnjakom, ki so sodelovali v operaciji in tistim, ki so akcijo podprli.
Dodal je še, da je tragedija vseeno povezala Slovence in Korzičane, slovesnost pa je po njegovem mnenju začetek še globljega sodelovanja. Svoj govor je sklenil z željo, da bi sanacijo nesreče razumeli ne kot akcijo, temveč kot globoko pietetno dejanje.
Sanacija gore trajala 16 dni
Spominska slovesnost je sledila dvotedenskemu čiščenju posledic nesreče z gore San Pietro, ki so ga opravili slovenski reševalci. Zbrali so več kot 25 ton razbitin, pa tudi nekatere osebne predmete. Našli so tudi nekaj ostankov kosti. Reševalcem je precej časa nagajalo vreme, saj jim je odstranjevanje razbitin sprva oteževalo močno deževje, ob koncu sanacije pa se jim zaradi orkanskega vetra ni uspelo pravočasno vrniti v domovino.
V nesreči umrlo 180 ljudi
Nesreča letala Inex-Adrie se je zgodila 1. decembra leta 1981, ko je letalo s krilom zadelo v goro San Pietro in strmoglavilo. Umrlo je vseh 180 potnikov in članov posadke. Nekateri otroci so v nesreči izgubili oba starša.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje