Zunanja ministrica Tanja Fajon je glede trgovinskih sankcij proti Izraelu pojasnila, da je trgovinska politika v pristojnosti EU-ja. Foto: Matija Sušnik/DZ
Zunanja ministrica Tanja Fajon je glede trgovinskih sankcij proti Izraelu pojasnila, da je trgovinska politika v pristojnosti EU-ja. Foto: Matija Sušnik/DZ

Poslanci koalicije so glede razmer na Bližnjem vzhodu predlagali ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) ter ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, da preučita možnosti uvedbe nadzora gospodarske dejavnosti in prepovedi trgovanja med Slovenijo in nezakonitimi naselbinami na Zahodnem bregu.

Kot je v pojasnilu predloga menila Nataša Sukič (Levica), je Izrael doslej v Gazi deloval s posmehom do mednarodne skupnosti, kljub nedavno doseženemu dogovoru o prekinitvi ognja pa še naprej napada Zahodni breg. Nataša Sukič meni, da so potrebni dodatni ukrepi, zlasti sankcije.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je dejala, da preučujejo tudi možnosti sankcij, a je opozorila, da ima Slovenija glede trgovinskih sankcij precej zvezane roke, ker je trgovinska politika v pristojnosti EU-ja. V primeru dvostranskega ukrepanja so možnosti zelo omejene, je opozorila.

Temu je pritrdil tudi Židan, ki je dodal, da obstajajo nekatere izjeme, a razlog za to ne sme biti političen.

"Če se in ko se razmišlja o ukrepih, je pravilen pristop samo enotno ukrepanje na ravni Evropske unije, na kateri pa trenutno ni soglasja. Ukrepi, ki bi jih želela Slovenija sama izpeljati ob šibkih pravnih osnovah, vseeno terjajo še razgovor in soglasje Evropske komisije," je dejal.

Malo trgovanja z zasedenimi ozemlji

Poleg tega omejevalni trgovinski ukrepi po njihovih podatkih doslej v državah EU-ja še niso bili uvedeni, so pa bili nekateri drugi, kot so pozivi potrošnikom, podjetjem in oglaševanje.
Številke uvoza z zasedenih območij so izjemno majhne – leta 2022 in do konca oktobra 2024 ga sploh ni bilo, leta 2023 je znašal nekaj manj kot 2000 evrov. Nekaj je bilo izvoza na zasedena območja, a to so bili medicinski pripomočki in zdravila, je še pojasnil.

Rastislav Vrečko (Svoboda) je predlagal, da bi ukrepe morebiti uvedli na področju športa, a ga je Židan zavrnil, češ da je treba upoštevati avtonomijo športa in da tovrstne odločitve sprejemajo športne organizacije.

Odbor DZ-ja za zunanjo politiko (OZP) je sprejel še pet sklepov, od tega dva soglasno. Vsi prisotni so tako pozdravili dogovor o prekinitvi ognja in izpustitvi ujetnikov med Izraelom in Hamasom in predlagali MZEZ-u, da se zavzame za enoten pristop EU-ja pri morebitnih spremembah obravnav prošenj Sircev za azil po padcu režima.

Obenem so pozdravili odločitev vlade, da bo Slovenija v celoti spoštovala odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča o nalogih za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila Hamasa Mohameda Deifa.

MZEZ-u so še predlagali, da preuči in okrepi možnosti za diplomatski pritisk na Izrael v okviru suverenih pristojnosti Slovenije in EU-ja s ciljem trajne prekinitve vojaških spopadov in zagotovitve humanitarne pomoči prebivalstvu Gaze. Prav tako so predlagali MZEZ-u in vladi, da nadaljujeta prizadevanja za zaščito Agencije ZN-a za palestinske begunce (UNRWA).

Kritike iz vrst SDS-a

Medtem ko so poslanci koalicije izražali podporo sklepom, sta bila do večine kritična Franc Breznik in Andrej Kosi (oba SDS). Med drugim so se sodelujoči zapletli v polemično razpravo o vzrokih za dogajanje v Gazi in tudi o tem, ali so izraelska dejanja genocid.