Zunanji ministri EU-ja niso podprli predloga visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU-ja Josepa Borrella. Foto: Reuters
Zunanji ministri EU-ja niso podprli predloga visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU-ja Josepa Borrella. Foto: Reuters

Bližnjevzhodni konflikt je bil znova ena od osrednjih tem zasedanja. Borrell, ki verjetno vodi svoje zadnje zasedanje zunanjih ministrov, je med drugim predstavil predlog za prekinitev političnega dialoga EU-ja z Izraelom v okviru pridružitvenega sporazuma.

Borrell je pred srečanjem v Bruslju pisal zunanjim ministrom EU-ja in navedel "resno zaskrbljenost zaradi morebitnih kršitev mednarodnega humanitarnega prava v Gazi".

"Veliko ljudi si je prizadevalo za ustavitev vojne v Gazi, vendar se to še ni zgodilo. In ne vidim upanja, da bi se to lahko zgodilo. Zato moramo izvajati pritisk na izraelsko vlado in seveda tudi na Hamas," je Borrell povedal novinarjem pred zasedanjem EU-ja.

Opozoril pa je tudi na 100.000 uničenih hiš v Libanonu, kjer potekajo spopadi med libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah in izraelsko vojsko.

Zaradi dogajanja v Gazi in Libanonu se je odločil, da ministrom predlaga prekinitev pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom v delu, za katerega je pristojen Svet EU-ja.

Predlog ni dobil soglasja

Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je novinarjem v Bruslju povedal, da se s kolegi iz drugih držav EU-ja s tem predlogom niso strinjali.

"Vemo, da se v Gazi dogajajo tragični dogodki in da je ogromno civilnih žrtev, vendar ne smemo pozabiti, kdo je sprožil sedanji krog nasilja," je dejal Sikorski. "Lahko povem, da o prekinitvi pogajanj z Izraelom nismo dosegli soglasja."

Že pred tem je nizozemski zunanji minister Caspar Veldkamp dejal, da mora EU ohraniti dialog z Izraelom.

"Večina držav članic meni, da je veliko bolje ohraniti diplomatske in politične odnose z Izraelom," je o podpori svojemu predlogu za prekinitev političnega dialoga z izraelskimi oblastmi povedal visoki zunanjepolitični predstavnik in dodal, da je takšen razplet tudi pričakoval.

Z zunanjimi ministri so govorili tudi o dodatnih sankcijah proti Hamasu in nasilnim izraelskim naseljencem, ki izvajajo nasilje nad Palestinci na Zahodnem bregu. Kot je pojasnil, dogovora o tem še niso dosegli, vendar pa upa, da bodo države članice znova premislile o sankcijah proti skrajnim izraelskim naseljencem.

Politični dialog med Evropsko unijo in Izraelom je vključen v širši sporazum o odnosih med državama, ki je začel veljati junija 2000 in vključuje obsežne trgovinske vezi. Prekinitev bi moralo odobriti vseh 27 držav EU-ja.

Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot in slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. Foto: Reuters
Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot in slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. Foto: Reuters

Fajon: Razmislek o prekinitvi političnega dialoga z Izraelom na mestu

Razmislek o prekinitvi političnega dialoga z Izraelom, ki ga predlaga Borrell, je po mnenju slovenske zunanje ministrice Tanje Fajon na mestu. Sama je sicer na današnjem zasedanju zunanjih ministrov v Bruslju znova pozvala k zaostritvi sankcij proti skrajnim izraelskim naseljencem na Zahodnem bregu.

"Visoki predstavnik Borrell je dal predlog o suspenzu na mizo in sama sem v imenu Slovenije izrazila pripravljenost za razmislek o suspenzu političnega dialoga z Izraelom," je povedala Fajon.

Ministrica je pred razpravo na zasedanju že dejala, da sicer ne pričakuje, da bi članice dosegle soglasje o prekinitvi političnega dialoga.

Po njenem mnenju se je treba pogovarjati predvsem o drugem členu sporazuma, ki govori o spoštovanju človekovih pravic. "To je tisto ključno, kar mora ostati. So pa tu še druge zadeve, zato je tudi ta razmislek o suspenzu na mestu," je povedala Fajon.

Na zasedanju je sicer znova pozvala k zaostritvi sankcij proti izraelskim naseljencem, ki izvajajo nasilje nad Palestinci na Zahodnem bregu, pa tudi k uvedbi sankcij proti izraelskim političnim voditeljem, ki to podpirajo. Obenem se je zavzela za embargo na uvoz označenih izdelkov z zasedenih palestinskih ozemelj.

Evropski komisar za širitev in sosedstvo Oliver Varhelyi je ob tem še pojasnil, da komisija ne namerava uvesti embarga na izdelke z zasedenih ozemelj.

Zunanji ministri EU-ja niso podprli prekinitve političnega dialoga z Izraelom