Ursula von der Leyen. Foto: Reuters
Ursula von der Leyen. Foto: Reuters

Uveljavitev protiukrepov EU-ja kot odziv na ameriške carine na uvoz jekla in aluminija je bila predvidena za prihodnji torek. Za preložitev so se v Bruslju odločili, potem ko je predsednik ZDA Donald Trump v sredo zamrznil dvig t. i. vzajemnih carin.

"Pogajanjem želimo dati priložnost. Medtem ko bomo končali sprejetje protiukrepov, ki so v sredo prejeli veliko podporo držav članic, jih za 90 dni ustavljamo," je na družbenem omrežju X sporočila predsednica Evropske komisije von der Leyen. Dodala je, da bodo protiukrepi začeli veljati, če pogajanja z ZDA ne bodo prinesla rezultatov.

Članice EU-ja so v sredo podprle uvedbo protiukrepov v odziv na 25-odstotne dodatne carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA, ki so začele veljati sredi marca.

Prvi carinski protiukrepi v višini do 25-odstotkov, ki skupno zadevajo ameriško blago v vrednosti okoli 20 milijard evrov, bi se morali začeti uporabljati prihodnji torek, večina preostalih pa sredi maja.

Za 90-dnevno preložitev teh ukrepov so se v Bruslju odločili, potem ko je Trump v sredo odločil, da za EU in 60 držav – z izjemo Kitajske – za 90 dni zamrzne dvig carin, ki je začel veljati v sredo.

Za uvoz iz EU-ja bi ta ukrep dodatno carinsko stopnjo dvignil na 20 odstotkov. Po novem bodo za praktično vse države sveta v prihodnjih 90 dneh veljale 10-odstotne dodatne carine.

Dodatne carine na uvoz jekla in aluminija in 25-odstotne dodatne carine na uvoz avtomobilov v ZDA še naprej veljajo.

Bruselj: Predvidljivi pogoji ključni

Kot je poudarila Ursula von der Leyen, so jasni in predvidljivi pogoji ključnega pomena za delovanje trgovine in dobavnih verig. "Carine so davki, ki zgolj škodujejo podjetjem in kupcem, zato stalno zagovarjam sporazum o brezcarinskem trgovanju med EU-jem in ZDA," je dodala.

EU po njenih besedah ostaja zavezan konstruktivnim pogajanjem z ZDA, da bi vzpostavili trgovanje brez ovir v obojestransko korist.

Giorgia Meloni. Foto: EPA
Giorgia Meloni. Foto: EPA

EU se bo obenem še naprej osredotočal na diverzifikacijo svojih trgovinskih partnerstev ter si prizadeval za odpravo ovir na evropskem notranjem trgu, je sporočila predsednica Evropske komisije.

"S svojo ekipo bom še naprej delala dan in noč, da bi zaščitili evropske potrošnike, delavce in podjetja. Skupaj bomo iz te krize izšli močnejši," je zapis na omrežju X sklenila Ursula von der Leyen.

Giorgia Meloni odhaja v Washington

Bela hiša je medtem uradno potrdila, da bo italijanska premierka Giorgia Meloni obiskala Trumpa, in sicer 17. aprila.

Italijanska premierka, ki poudarja svojo ideološko in osebno povezanost z ameriškim predsednikom, pravi, da so ameriške carine napaka in da Italija podpira ukrepe Evropske unije, a odgovarjati s carinskimi protiukrepi je po njenih besedah napačna strategija.

Italija je imela lani za 40 milijard evrov trgovinskega presežka z ZDA, tretjega največjega med članicami Evropske unije za Nemčijo in Irsko, ameriški trg pa predstavlja desetino vsega italijanskega izvoza.

Italijanski predlog, da bi evropske carinske protiukrepe, načrtovane za 15. april, odložili za nekaj tednov, je v Bruslju padel v vodo, italijanska vlada pa načrtuje, da bi za pomoč podjetjem pri spopadanju z ameriškimi carinami iz različnih proračunskih postavk preusmerila 25 milijard evrov.

"Od Evropske unije bomo zahtevali, da znova prouči ideološke ukrepe zelenega prehoda in pretirano regulacijo v vseh sektorjih, kajti to so danes notranje carine, ki se bodo zgolj prištele k zunanjim," je dejala Giorgia Meloni.

Konec prihodnjega tedna naj bi Rim obiskal ameriški podpredsednik J. D. Vance.

Italijanska premierka sama odhaja v ZDA na pogovor s Trumpom