Za sodelovanje v stavki se je odločila večina večjih slovenskih medijev, razen časnika Finance in komercialne televizije POP TV.
Tako bodo stavkali uredniki in novinarji Televizije Slovenija, Radia Slovenija, Regionalnega centra RTV Slovenija Maribor, Regionalnega centra RTV Slovenija Koper - Capodistria ter uredniki in novinarji uredništev dnevnikov Delo, Večer, Dnevnik, Slovenske novice, Primorske novice ter uredništva Slovenske tiskovne agencije. Za podporo stavki pa so se odločili tudi uredniki in novinarji vseh uredništev podjetja GV Revije, radia Štajerski val, časopisov Gorenjski glas, Kmečki glas ter uredništva Novega Tednika - Radia Celje, Radia Tednik Ptuj ter nekatera novinarska uredništva podjetja Mladinska knjiga.
Solidarnostno so stavko podprli uredniki in novinarji Dolenjskega lista. Stavki so se sicer individualno priključili tudi številni svobodni in samostojni novinarji.
Stavkovni odbor SNS-a je od združenja za tisk in medije okoli 17. ure prejel odgovor na stavkovne zahteve, ki jih je sindikat podpisnikom kolektivne pogodbe za poklicne novinarje poslal 22. septembra.
Stavkovni odbor je odgovor preučil in ugotovil, da je upravni odbor združenja za tisk in medije zavrnil vse tri stavkovne zahteve. V sindikatu so se zato odločili delodajalcem poslati kompromisni predlog, s katerim delodajalce sprašujejo, ali so se pripravljeni pogajati o spremembah in dopolnitvah kolektivne pogodbe za poklicne novinarje, ki jih je sindikat poslal junija letos. SNS je ob tem ugotovil, da je s tem v polni meri izkazal pripravljenost na kompromis, enako ravnanje pa je pričakoval tudi od druge strani.
Bodo delodajalci odgovorili?
Po besedah predsednika sindikata novinarjev Iztoka Jurančiča je bil o treh stavkovnih zahtevah med članstvom sindikata izpeljan referendum, zato se morajo držati stavkovnih zahtev. Poleg začetka pogajanj o kolektivni pogodbi sta bili ostali dve zahtevi sindikata še preklic enostranske odpovedi kolektivne pogodbe s strani delodajalcev in avgustovska valorizacija plač skladno s kolektivno pogodbo. Odgovor pričakujejo še nocoj, v nasprotnem se bo na volilni dan do preklica začela stavka novinarjev.
Poleg začetka pogajanj o kolektivni pogodbi sta ostali dve zahtevi sindikata še preklic enostranske odpovedi kolektivne pogodbe s strani delodajalcev in avgustovska valorizacija plač skladno s kolektivno pogodbo.
Javnost bo obveščena o volitvah
Kot je dejal podpredsednik sindikata Rajko Gerič, si bodo novinarji kljub nezadovoljstvu s ponudbo Združenja za tisk in medije še naprej prizadevali, da bi se stavki na dan parlamentarnih volitev izognili. Če to ne bo mogoče, bo javnost o vsem najpomembnejšem dogajanju tudi med stavko obveščena, je še povedal Gerič.
Predstavniki delodajalcev, združeni v Združenju za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije, so dopoldne pojasnili, da so se razmere v medijih od leta 1991, ko je bila sklenjena veljavna kolektivna pogodba, tako spremenile, da na zahteve sindikata ne morejo nedvoumno odgovoriti, so se pa o vsaki od njih pripravljeni pogajati. Tako naj bi bila po njihovem pripravljenost na pogovore o vsebinskih rešitvah prvi korak, s katerim naj bi bilo tudi vztrajanje pri napovedani obliki stavke nepotrebno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje