Najprej bo potrebna sprememba zakona o pravnih naslednicah pidov, s čimer bo lahko največja slovenska zavarovalnica kotirala na borzi, obenem pa bo potreben še nov zakon v skladu, s katerim bodo lahko fizične osebe prišle do svojega deleža.
Denar od prodaje bodo nakazali na poseben račun, s katerim bodo upravljali izbrani upravljalci, presežek pa bo šel v pokojninsko blagajno. Minister za finance napoveduje, da bodo ocena delnice in ostali postopki opravljeni do marca, zavarovalnica pa bi začela kotirati sredi prihodnjega leta.
Kad - 34,5 % (ni formalno lastništvo)
Sod - 28,3 %
Hypo Alpe Adria in Hypo Bank - 2,6 %
Radenska - 1,6 %
Hit - 1,1 %
Ilirika in Igor Štemberger - 1,1 %
Drugi - 30,8 %
Delnica na sivem trgu med 480 in 500 evri
Minister Andrej Bajuk tudi pravi, da so s prodajo NKBM-a pridobili mnoge izkušnje. Ali bo ceno določila vlada ali investicijski svetovalci, še ni znano, znana pa ni tudi cena. Ta na sivem trgu zdaj dosega ceno med 480 in 500 evri, poroča časopis Finance.
Vlada je sprva hotela omenjeni delež prenesti na Kad, a je bil na to na pobudo državnega sveta razpisan referendum, kjer pa je vladna pobuda padla. Kad sicer ta delež že upravlja, vendar pa so državljani formalni prenos deleža v lastništvo Kada zavrnili.
Kakšne politične zaplete je imel v mislih Bajuk? Vroča razprava se je vnela že pri NKBM-u, ko je opozicija očitala vladi, da je banko prodala prepoceni, saj je cena skokovito narasla ob uvrstitivi na borzo - od začetnih 27 evrov, kolikor je hotela za delnico država, do krepko prek 40 evrov. Tudi zdaj se pojavljajo skrbi, saj opozicijo ponovno skrbi to, da država pri tem ne bo iztržila veliko, Tone Rop iz SD-ja je za Finance tako povedal, da si ne upa napovedati, če bodo podprli spremembo zakonodaje.
Bo padla cena NKBM-u?
Pojavlja pa se še ena dilema - ali bo vrednost delnice NKBM-a zaradi ponujenih Triglavovih delnic padla, saj se bodo mnogi odločili za nakup slednjih. Denar, kot kaže, je še na trgu, saj je bilo po delnicah mariborske banke veliko več povpraševanja kot ponudbe, zato so kupnine vračali. Je pa tudi res, da je cena delnice precej višja.
Kad in Sod zdaj upravljata z 62 odstotki delnic zavarovalnice, ob koncu lastninjenja pa naj bi razpolagali s 25 odstotki. Kad je sicer delnice pri dokapitalizaciji kupoval po nižji ceni, ki so jih kupovale ostale pravne osebe, za to pa je porabil lastna sredstva. Časopis Dnevnik piše, da bo te delnice vlada zdaj prodala, pri čemer pa naj bi šlo za razlastitev Kada, saj kupnine ne bo deležen.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje