Omogočena je rekreacija v skupini do deset. Foto: Pixabay
Omogočena je rekreacija v skupini do deset. Foto: Pixabay

V skladu z vladnimi uredbami, sprejetimi prejšnjo sredo, začenjajo veljati nekatere spremembe protikoronskih ukrepov.

Študij se deloma vrača v predavalnice, a ne povsod enako

Po več mesecih študija na daljavo se študenti vračajo v prostore visokošolskih zavodov. Študij bo odslej potekal v hibridni obliki: del študentov bo v predavalnicah, del jih bo predavanja spremljal po videopovezavi.

Mariborska univerza bo v fizični obliki izvedla le manjši del pedagoškega procesa. Foto: BoBo
Mariborska univerza bo v fizični obliki izvedla le manjši del pedagoškega procesa. Foto: BoBo

Študenti v predavalnicah se bodo morali držati priporočil NIJZ-ja. Na ljubljanski univerzi bodo pri izvajanju procesa v živo dosledno upoštevali zadostno razdaljo najmanj metra in pol, obvezno nošenje mask v zaprtih prostorih za predavatelje in študente, tudi za cepljene, ter redno prezračevanje prostorov, so za Slovensko tiskovno agencijo zagotovili na univerzi. Prav tako bodo predvideli varne poti ter vhode in izhode s čim manj osebnimi stiki na hodnikih in v sanitarijah.

Izvedba pedagoškega procesa tudi za mariborsko univerzo ne pomeni večjih sprememb, saj se bodo dejavnosti tudi v prihodnje izvajale na daljavo. Fakultete pa bodo tiste učne enote in posamezne dele študijskih programov, ki jih na daljavo niso mogle izvesti, izvajale v živo ali po hibridnem modelu.

Primorska univerza že zdaj v živo izvaja vaje, laboratorijsko delo, terenske vaje, predmete s področja športa, izpite in seminarje. Ker bo del študijskega procesa potekal v prostorih fakultet, bo treba upoštevati tudi namestitvene vidike, ki jih bo v maju in juniju za veliko študentov težje zagotoviti, opozarjajo na univerzi.

Poleg obveznega testiranja zaposlenih na univerzi je priporočeno testiranje na novi koronavirus tudi za študente, predvsem za tiste, ki sodelujejo v pedagoškem procesu v prostorih univerze. Študijsko leto se je oktobra začelo v hibridni obliki, a so morale fakultete zaradi slabšanja razmer svoja vrata kmalu zapreti in nadaljevati izobraževanje po spletu, poroča STA.

Še manj omejitvenih ukrepov

Odpirajo se tudi študentski domovi

Med študenti ob vnovičnem odprtju fakultet vlada zadovoljstvo, je za Radio Slovenija povedal predsednik Študentske organizacije Slovenije Andrej Pirjevec. "Študentje smo bili v tem času tako rekoč najbolj zapostavljena družbena skupina. Nekateri smo v fakultetnem zaprtju že od prejšnjega marca, kar je več kot eno leto. Verjamem, da bo ta prenos ljudi nazaj v predavalnice pomagal marsikateremu študentu, da se bo v okolju boljše počutil."

Znova se odpirajo študentski domovi. Za stanovalce bodo še vedno veljala izredna navodila za preprečevanje okužb, kar pomeni tudi omejitve zbiranja. Poleg tega ministrstvo priporoča še redne tedenske teste za stanovalce, pravi Igor Brlek iz Študentskih domov Ljubljana. "Verjetno se bo vrnila večina študentov. S 4. majem pa načrtujemo, da začnemo naprej vseljevati novince, ki še čakajo na prednostni listi za vselitev. Mi smo pravzaprav tudi v času, ko so bili domovi odprti, imeli izjemno malo okužb. Tudi pri tistih, ki so se zgodile, v nobenem primeru ni prišlo do širitve."

Skladno z vladno odredbo ostaja obvezno tedensko hitro testiranje zaposlenih. Študentkam in študentom bo omogočeno prostovoljno samotestiranje, podrobnejša navodila bodo znana na začetku maja, še poroča Radio Slovenija.

ŠOS predstavil predlog zakonodajnih sprememb

Predsednik DZ-ja Igor Zorčič je ob ponovnem odprtju visokošolskih zavodov sprejel predstavnika Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), predsednika Andreja Pirjevca in generalnega sekretarja Alena Brkića. Predstavniki ŠOS-a so mu ob tem predstavili predlog zakonodajnih sprememb za urejanje položaja študentov, ki so bili po njihovih opozorilih med epidemijo ena izmed bolj spregledanih in prizadetih družbenih skupin.

Z zakonom bi skušali odpraviti sistemske pomanjkljivosti obstoječe ureditve predvsem na področju štipendiranja, študentskega bivanja, subvencioniranja študentske prehrane in področja zdravstvenega varstva. Pirjevec pa je opozoril tudi na negativno diskriminacijo študentov, ki se je začela kazati v času epidemije, so pojasnili. Na ŠOS-u bi želeli, da predlog zakona v zakonodajni postopek vloži predsednik Zorčič s čim večjo podporo drugih poslank in poslancev. Zaradi tega bodo poslanskim skupinam takoj po praznikih predstavili tudi osnutek predloga zakona.

Nastanitveni obrati lahko znova odprejo vrata

Sorodna novica V hotel z negativnim testom ali potrdilom, a hrano bodo ponekod stregli le na terasah in v sobah
Znova je mogoče koristiti turistične bone. Foto: MMC RTV SLO/Furs
Znova je mogoče koristiti turistične bone. Foto: MMC RTV SLO/Furs

S tem tednom lahko nastanitveni obrati po vsej državi znova sprejmejo goste, a lahko ne glede na velikost odprejo največ 30 sob, piše Slovenska tiskovna agencija.

Za uporabo nastanitve mora potrošnik predložiti negativen test na okužbo z novim koronavirusom ali pa dokazilo o prebolelosti oz. cepljenju.

Dokazila, da niso okuženi oz. da so covid-19 že preboleli ali bili cepljeni, morajo gostje osebju predložiti, ko se prijavijo za bivanje v nastanitvenem obratu. Ta pogoj ne velja za goste, ki še niso dopolnili 15 let in v nastanitvenem obratu bivajo s svojimi starši ali skrbniki. Nastanitveni obrati lahko ponujajo tudi storitve za dobro počutje, denimo uporabo bazena, a le za svoje goste.

V turistični panogi so dodatno odpiranje dejavnosti pozdravili, kritični pa so do pogojev delovanja. Vlada je to odločitev sprejela v sredo zvečer, sektor pa je opozoril, da je bilo za operativne postopke zelo malo časa in da ponudniki v tako kratkem času niso sposobni pripeljati gostov. Zaradi omejitve pri številu sob večji ponudniki razmišljajo, ali se jim odpiranje sploh splača.

Vlada je sicer v sredo sporočila, da bodo lahko nastanitveni obrati v rumenih regijah ponujali vse svoje zmogljivosti, a je državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Simon Zajc to zavrnil in poudaril, da razlik med regijami tukaj ni.

Ob sproščanju tudi strogi preventivni pogoji

Sproščanje na področju športa in rekreacije

Sproščajo se vsa športna tekmovanja in treningi. Dovoljeno je izvajanje športnih tekmovanj v uradnih tekmovalnih sistemih, a še vedno brez gledalcev. Dovoljeni so tudi treningi vsem športnikom po zakonu o športu ne glede na starosti in kakovost, vendar le v obliki t. i. mehurčkov v zaprtih oziroma fizično ločenih skupinah.

Omogočeni sta samostojna ali strokovno vodena individualna športno-rekreativna dejavnost in športna vadba v vadbenih skupinah do deset vadečih.

Odlok, ki ga je vlada sprejela 21. aprila, se bo uporabljal do vključno 2. maja, potem bo vlada vnovič preverila ukrepe glede na zdravstveno stanje v času epidemije. Foto: Google
Odlok, ki ga je vlada sprejela 21. aprila, se bo uporabljal do vključno 2. maja, potem bo vlada vnovič preverila ukrepe glede na zdravstveno stanje v času epidemije. Foto: Google

Za rekreacijo in športne programe se lahko uporabljajo vsi športni objekti in površine za šport v naravi, kot jih določa zakon o športu: športni centri, športni objekti, vadbeni prostori, vadbene površine ter površine za šport v naravi in šolski športni objekti.

Dovoljeni so tudi javnoveljavni programi usposabljanj za strokovno delo v športu, ki so vpisani v razvid po zakonu o športu, prav tako z omejitvijo do desetih oseb.

Odlok o začasnih omejitvah športnih dejavnosti nalaga tudi testiranja športnikom in članom njihovih ekip, ki se udeležujejo tekmovanj, ter organizacijskemu osebju, nujnemu za izvedbo tekmovanj. Morajo se testirati z enim izmed dveh načinov; s hitrim ali PCR-testom na 48 ur. Prav tako se morajo testirati strokovni delavci in voditelji športno rekreativne dejavnosti, vendar enkrat tedensko s hitrim antigenskim testom.

Testiranja niso potrebna za tiste, ki imajo zdravniško potrdilo, da so preboleli novi koronavirus in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev, in tiste, ki so bili cepljeni.

Pri vseh dejavnostih je treba upoštevati navodila ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preprečevanje širjenja okužb novega koronavirusa.

Z odpiranjem hotelov spet mogoče unovčiti bone
Na Hrvaškem hotelov niso zapirali, veliko denarja v prilagoditve