Kot vse kaže, bo danes nova slovenska vlada brez težav dobila podporo DZ-ja. O tem, kakšna so pričakovanje do nove ekipe ministrov in o izzivih, ki jih čakajo, smo na MMC-ju povprašali moralnega teologa Ivana Štuheca in novinarja Janija Severja.
Štuhec: Državotvornost je zdaj na prvem mestu
Štuhec nam je pojasnil, da od vladajoče koalicije najprej pričakuje stabilnost vladanja, saj je to po njegovem v času, ki ga živimo, najpomembneje. Stabilnost vladanja, kot pravi, pomeni, da se bodo raznorodne stranke v bistvenih stvareh pametno dogovorile in ustrezno ukrepale, česar stranke v Pahorjevi vladi po njegovih besedah niso bile sposobne, zato so tudi upravičeno vsaj delno ostale zunaj parlamenta.
"Državotvornost je zdaj na prvem mestu in glavno politično vezivo. Na drugem mestu je ustvarjanje pogojev za gospodarski razvoj in delovna mesta in na tretjem mestu utrjevanje pravne države, kar pa je v veliki meri odvisno od sodne veje oblasti, in ne samo od vlade," je poudaril.
Glede izbora ministrov je dejal, da je ta soliden in da ustreza koalicijski sliki. Poudaril je, da ima večina ministrov vladne ali podobne izkušnje, kajti zdaj, tako Štuhec, ni čas za nove obraze, ampak za preverjene mačke. Dodal je, da v vladi manjka le kakšna ženska.
"Odhajajoča vlada na veliko kadruje, mediji pa to odobravajoče spremljajo"
Na vprašanje, ali bo koalicija dovolj trdna, da ji bo uspelo končati 4-letni mandat, pa je odgovoril: "V to upam. Ne vemo pa, kaj vse jo čaka, saj njena trdnost ni odvisna samo od ministrov v vladi, ampak od poslancev, sindikatov, drugih interesnih skupin in predvsem medijev, ki so nagnjeni k pogromu namesto h graditvi. Kar poglejmo medijsko pokrajino. Nove vlade še sploh ni, pa je že vse narobe, kaj namerava početi. Nihče ne govori o stodnevnem miru, ki ga mora imeti vlada in ki so ga pri levosredinskih vladah mediji v glavnem spoštovali".
"Res ne razumem, da v slovenskem novinarstvu ni toliko ponosa in avtonomije, na katero se tako rado sklicuje, da bi se ne glede na barvo vlade držali istih standardov presojanja. Odhajajoča vlada na veliko kadruje, mediji pa vse to odobravajoče spremljajo. Ko bo nova naredila prve spremembe, do katerih ima vso pravico, bomo poslušali in brali o kadrovskih čistkah. Koalicija in ministri v vladi me ne skrbijo, da ne bi zdržali štiri leta. Vprašanje pa je, ali bodo zdržali v okoliščinah, v katerih bodo delovali. To, nad čimer bi bil presenečen, bi bila slovenska solidarnost v družbeni in gospodarski situaciji, v kateri smo," je še zatrdil.
O tem, ali bo vlada uspešna pri spopadanju z vsesplošno krizo v državi, pa je dejal, da je treba najprej postaviti pod vprašaj trditev ali smo res v vsesplošni krizi. Krizo imamo po njegovem najprej v glavah, v javnem mnenju, v stalnem govorjenju o njej in v enostranskih presojah položaja, v katerem smo.
Evropski človek od sedemdesetih let prejšnjega stoletja naprej po njegovem sploh ne ve, kaj je resna kriza, kar pa ne pomeni, da marsikdo v Sloveniji ne doživlja krize brezposelnosti in skrbi za osnovne življenjske pogoje. Poudaril je, da mora v tem smislu politika poskrbeti za enakomernejšo razporeditev dobrin, dela in kapitala, zato pričakuje delovanje vlade v tej smeri.
Sever: Način, na katerega je vlada nastala, napoveduje trdnost
"Pričakovanja so izjemno velika. Vlada obljublja izhod iz krize in 'sonce za vse'. Način, na katerega je nastala, oziroma preizkušnje skozi katere je morala, še preden je sploh nastala vladna koalicija, napovedujejo trdnost, ki bo za izpolnitev teh pričakovanj odločilnega pomena. Seveda to ne pomeni, da bo vlada lahko vladala brez težav. Konservativno neoliberalne tendence, ki jih je mogoče prepoznati v izčiščevanju vladnega programa, napovedujejo zaplete s sindikati. Podpora vladi in mandatarju, ki že na začetku mandata ne presega 50 odstotkov, je dodatna oteževalna okoliščina," pa je o pričakovanjih do vlade, ki se nam obeta, dejal Sever.
Poudaril je, da gre za najbolj politično vlado doslej, takšna organiziranost pa po eni strani predstavlja prednost, saj naj bi olajšala usklajeno delovanja, posebej ker so predsedniki vseh koalicijskih strank v zelo dobrem in konstruktivnem razmerju do prihodnjega predsednika vlade, ki je med njimi absolutna avtoriteta. Največje presenečenje sestave vlade zanj predstavlja finančni minister, ki ne prihaja iz najmočnejše stranke koalicije, prav odnos med njim in predsednikom vlade pa bo, tako Sever, za usodo vlade in njene uspešnosti tudi najpomembnejši.
"Brez dogovora s socialnimi partnerji boj s krizo ne more biti uspešen"
Pojasnil je, da bo trdnost koalicije predvsem odvisna od uspešnosti njenega boja s krizo in od tega, kako avtoritarno se bo lotila vladanja. Ob tem je dodal, da brez dogovora s socialnimi partnerji boj s krizo ne more biti uspešen.
"Vsesplošna kriza se ne nanaša zgolj na ekonomsko krizo. Združevanje nekaterih resorjev napoveduje, da so ambicije nove vlade vezane tudi na resetiranje drugih sistemov slovenske družbe. Predvsem na pravosodje, okolje in prostor ter na kulturo. O tem, v kakšni krizi so ta področja, se mnenja v družbi razhajajo," je zatrdil.
Resetiranje vseh teh sistemov, ki so za delovanje družbe izjemnega pomena, je zato po njegovem lahko zelo eksplozivno početje, ki mu je težko napovedovati uspeh. "Tako, kot je v primeru ukrepov za izhod iz gospodarske krize odločilnega pomena socialni dialog, je v primeru reform pravosodja, odnosa do okolja in kulture nemogoce pričakovati uspeh ob pomanjkanju posluha za glas civilne družbe," je dodal na koncu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje