Predlog ministra se običajno ne razlikuje od predlogov tožilca in sodnega senata, pojasnjuje Šturm. Foto: RTV SLO
Predlog ministra se običajno ne razlikuje od predlogov tožilca in sodnega senata, pojasnjuje Šturm. Foto: RTV SLO
Janez Drnovšek, predsednik države
Pomilostitev je Drnovšek podpisal 9. januarja letos. Foto: RTV SLO

V pojasnilu, za katerega je zaprosil predsednik Drnovšek, Šturm pojasnjuje, da po nenapisanem pravilu minister ne nasprotuje mnenjem pristojnega sodišča in tožilstva. Končna odločitev o pomilostitvi pa je predsednikova, dodaja Šturm, in ni vezana na predlog ministrstva.

Zakaj pomilostitev Tomanovića?
Šturm je pojasnil tudi okoliščine pomilostitve 41-letnega Ivana Tomanovića. Ta je bil septembra lani obsojen na dve leti zapora zaradi neupravične proizvodnje in prometa z mamili. Še preden se je obsojenemu začela uresničevati zaporno kazen, je s pomočjo nekdanjega zagovornika Danila Kovačiča, Gregorja Veličkova, vložil prošnjo za pomilostitev, v kateri je zaprosil za spremembo kazni v pogojno.

Minister Šturm poudarja, da je končna odločitev o pomilostitvi predsednikova in da ta ni vezan na predhodna mnenja ali predlog ministra. To je predsednik Drnovšek pokazal pri pomilostitvi Kovačiča, kjer je odločil v nasprotju z negativnim mnenjem pravosodnih organov in ministra.
Okrožna državna tožilka je njegovo prošnjo podprla, ker je presodila, da za to obstajajo upravičeni razlogi. Kot taki se štejejo okoliščine na strani obsojenca, ki jih sodišče v okviru pravičnega sojenja ni moglo primerno upoštevati, ali so se pojavile po koncu sojenja. V Tomanovićevem primeru gre za ozdravljenje od odvisnosti, zaradi česar se je spremenil njegov dotedanji način življenja. Realna podlaga za pričakovanje, da bo spremenil svoje vedenje, naj bi bila tudi podpora domačih.

Pomilostitev 9. januarja
Prošnjo za pomilostitev je podprl tudi sodni senat okrožnega sodišča v Novi Gorici, na podlagi teh pozitivnih mnenj pa je pravosodni minister predsedniku Drnovšku predlagal ugoditev prošnji. Predsednik je z dokončno odločitvijo Tomanovića pomilostil 9. januarja. Kazen dveh let zapora je tako spremenil v pogojno obsodbo dveh let, ki se ne bo izvršila, če v naslednjih petih letih ne bo storil novega kaznivega dejanja.