Sklep je bil sprejet z 39 glasovi za in šestimi proti, kot je razložil Karl Erjavec pa to pomeni, da Rezman nima več tehnične pomoči stranke. Rezman ima tako pravico, da kot poslanec stranke deluje v državnem zboru, ne more pa več sodelovati v organih stranke, oblikovati stališč v imenu stranke in dajati izjave v njenem imenu. "Odnos s stranko je prekinjen," je pojasnil Erjavec, ki pa ni hotel komentirati, ali je Rezman politično mrtev.
Rezman je sejo sveta stranke zapustil predčasno zaradi drugih obveznosti, je pa pojasnil, da so nekateri menili, da on in vodja poslanske skupine Franc Žnidaršič preveč burita duhove. Po njegovih besedah naj bi nekateri menili, da je predlog, "da se ga tako rekoč izžene, napačen", glavna ocena naj bi bila, da se "umazano perilo pere znotraj stranke". Pomiritve Rezman ne pričakuje, dogajanje v stranki pa ocenjuje kot poraz za demokracijo in pošteno delovanje.
Sklep svetu stranke predlagal izvršni odbor
Kot zapisano, je sklep sprejel izvršni odbor ter ga nato predlagal svetu stranke. O odločitvi izvršnega odbora je novinarje po seji obvestil Rezman sam, ki je ob tem dodal, da o svojem statusu v poslanski skupini odloča le sam, saj mu to zagotavljata ustava in zakon.
Rezman je ob tem povedal še, da se stranka moti, če misli, da ima kakšno moč, da bi mu jemala legitimne in zakonske pravice. Pojasnil je, da sta z Žnidaršičem vztrajala pri tem, da "se odrečejo javnim napadom na naju v smislu, da širiva neresnice". "Midva sva pripravljena potrpeti in delati na novo, izvršni odbor pa meni drugače," je še povedal Rezman.
Rezman: V poslanski skupini sem zaželen
"Jaz bom vztrajal pri resnici. Resnica je nedvomno na moji strani," je poudaril in povedal, da je prebral izjave vseh poslancev iz poslanske skupine, ki so mu po njegovih besedah izrazili podporo. "Vztrajajo pri tem, da imam pravico govoriti tudi v javnosti, da imam pravico biti v poslanski skupini, celo več, da sem v tej poslanski skupini zaželen," je dejal Rezman. Po njegovih besedah poslanci cenijo njegovo delo, moti pa jih prepir, zaradi česar predlagajo, naj se ta nesoglasja umirijo.
Rezman je dejal, da se zavzema za umiritev nesoglasij, a pod pogojem, da v stranki priznajo, da so ga javno in lažno obtoževali. Povedal je, da od Erjavca takšnega priznanja sicer ne pričakuje, bo pa v poslanski skupini vztrajal tako dolgo, dokler bo imel podporo vsaj vodje poslanske skupine Žnidaršiča.
Erjavec: Rezman je imel podporo le pri Žnidaršiču
Erjavec je medtem povedal, da Rezman za dejanja, povezana s kandidaturo ministra Henrika Gjerkeša, ni imel nikoli podpore v poslanski skupini, razen pri Žnidaršiču, in je tako "zavajal javnost". Sicer pa v splošnem glede novinarskih konferenc poslanske skupine DeSUS, na katerih sta v glavnem sodelovala Rezman in Žnidaršič, Erjavec ugotavlja, da na njih ni bilo govora o programu stranke, pač pa le o njenem predsedniku, ki da nedemokratično vodi stranko.
Erjavec je povedal še, da se mu zdi neokusno, da Rezman kot nečlan stranke ne razume, da mu stranka odreka gostoljubje. "Vsak fant razume, če ga punca ne želi več, da pač želi mir. In v stranki tudi želimo mir," je še pripomnil Erjavec.
Cerar: Poslovnik DZ-ja ne predvideva izključitve iz poslanske skupine
Profesor na Pravni fakulteti v Ljubljani Miro Cerar je povedal, da poslovnik DZ-ja ne predvideva izključitve poslanca iz poslanske skupine, zato je lahko takšno izključevanje problematično. Po sedanji ureditvi ima poslanec pravico, da sodeluje v poslanski skupini stranke, na listi katere je prišel v državni zbor, istočasno pa poslovnik ne daje možnosti, da se ga v primeru takšnih in drugačnih sporov izključi iz poslanske skupine.
Tako na tem področju v poslovniku ni neke jasne ureditve, je povedal Cerar in dejal, da se mu zdi primerno, da se tovrsten zaplet reši z medsebojnim dogovorom.
Osebno je Cerar prepričan, da bi poslovnik poslanski skupini moral dati možnost, da poslanca izključi iz poslanske skupine, saj "je to v obojestranskem interesu. Poslanec zagotovo nima interesa, da sodeluje v poslanski skupini, kjer ga ne marajo, in obratno," pravi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje