Varuh človekovih pravic Peter Svetina je opozoril, da je nujna krepitev socialne države, kamor poleg zdravstva sodijo tudi področja, ki so v pristojnosti obeh odborov, ki jima je danes predstavljal poročilo, torej odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide ter odbora za izobraževanje, znanost in mladino.
Varuh ugotavlja, da smo v državi vse prevečkrat priča temu, da ministrstva med seboj ne sodelujejo in ne usklajujejo stališč. Brez nujnih reform v družbi sprememb na bolje ne bo, ampak se bo položaj posameznic in posameznikov, predvsem ranljivih skupin, še naprej poslabševal. Želi si, da bi bil v središču reform človek in da odločevalci v dialogu s ključnimi deležniki najdejo skupne rešitve, ki ne bodo nikogar pustile zadaj.
Svetina je v uvodu pojasnil, da so lani skupaj obravnavali 6225 zadev, od tega 3224 pobud. Ugotovili so 262 kršitev človekovih pravic in drugih nepravilnosti. Največ kršitev, 55, so znova ugotovili na področju ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Posebej je zaskrbljen nad izvajanjem osebne asistence
Kot je povedal, je še posebej zaskrbljen nad izvajanjem osebne asistence. Med drugim ugotavlja, da še nimamo dovolj alternativ institucionalnemu varstvu. Prav tako je opozoril na "alarmanten odnos države" kot ustanovitelja do domov za starejše, ki se spopadajo s kadrovsko stisko, saj zaposleni odhajajo drugam, kjer so plače boljše. Številna priporočila pa je podal tudi na področju varstva pravic invalidov.
Za področje šolstva je Svetina med drugim izpostavil, da so učni načrti za osnovne in srednje šole preobsežni in od učencev in dijakov zahtevajo "preveč faktografskega učenja, podrobnosti, preveč različnih vsebin, ki so danes na spletu dosegljive z enim klikom". Dejal je, da je potreben tudi konkreten premik v manj statično in bolj v gibanje usmerjeno izobraževanje.
Vlada je v četrtek prejela poročilo varuha
Članom odborov je varuh predstavil tudi poročilo državnega preventivnega mehanizma za lani, ko so obiskali 87 krajev odvzema prostosti, največ varstveno-delovnih centrov, policijskih postaj in domov za starejše. Podali pa so kar 578 priporočil.
Vlada je skupno odzivno poročilo na poročilo varuha, ki obsega več kot 200 strani, sprejela na četrtkovi seji. O nekaterih aktivnostih na področjih, ki jih je izpostavil varuh, pa so na današnji seji spregovorili predstavniki ministrstev.
Glede učnih načrtov je državna sekretarka z ministrstva za vzgojo in izobraževanje Janja Zupančič na današnji seji pojasnila, da poteka kurikularna prenova. Kot je dejala, je v ta proces vključenih ogromno ljudi in verjamejo, da bodo pripravili take rešitve, "ki bodo ustrezale potrebam današnjega časa". Upoštevali pa bodo tudi potrebo po gibanju.
Omladič: Stiska v domovih za starejše je ena največjih težav v Sloveniji
Državni sekretar Luka Omladič z ministrstva za solidarno prihodnost je soglašal, da je kadrovska stiska v domovih za starejše ena največjih težav v tem trenutku v Sloveniji. Izpostavil je, da je letos začela veljati prva pravica iz novega zakona o dolgotrajni oskrbi, na podlagi katere je trenutno 500 novih uporabnikov storitve oskrbovalca družinskega člana, do konca leta pa bo celotna številka blizu 1000. Z uveljavljanjem zakona o dolgotrajni oskrbi pa se bodo uveljavljale tudi druge oblike varstva starejših.
Omladič je spomnil tudi na letos poleti sprejeti zakon o začasnih ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. Zaradi izboljšanja plač pa bo po njegovih besedah izredno pomembna tudi prenova sistema plač v javnem sektorju.
Ukrepe na področju kadrov v dolgotrajni oskrbi je pohvalila tudi Tereza Novak (Svoboda). Soniboj Knežak (SD) je dodal, da so bili nekateri pozitivni koraki storjeni tudi pri pokojninah. Je pa opozoril tudi na neuresničene ustavne odločbe in nedostopnost stanovanj za mlade zaradi visokih najemnin.
Več poslancev je omenilo področje zdravstva in zmanjšane dostopnosti do zdravstvenih storitev. Karmen Furman (SDS) je bila kritična glede stanja na področju osebne asistence in dolgotrajne oskrbe. Tatjana Greif (Levica) pa je izpostavila, da se na shodih proti splavu poziva proti ustavnim in zakonskim pravicam žensk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje