Branimir Štrukelj, Sviz. Foto: BoBo
Branimir Štrukelj, Sviz. Foto: BoBo

Kot je v izjavi za medije po seji glavnega odbora pojasnil glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj, so današnjo sejo sklicali, da preverijo stališča sindikata, ki so bila opredeljena 5. januarja v zvezi s cepljenjem proti covidu-19 in testiranjem, pa tudi zaradi tega, ker so se v javnosti pojavile številne manipulacije z njihovim stališčem.

Glavni odbor sindikata je sicer že v začetku januarja sprejel sklep glede cepljenja proti covidu-19 in z njim takrat seznanil svoje članstvo. Takrat je Sviz cepljenje po Štrukljevih navedbah poudaril kot edini dolgoročno učinkovit način za obvladovanje epidemije.

Poudaril je, da so kakršne koli možnosti za interpretacijo, da se niso opredeljevali, da so celo bili na drugi strani, neresnične. Ob tem je dodal, da so tudi izvedli anketo med 887 sindikalnimi zaupniki in 85 odstotkov se jih je strinjalo z omenjenim stališčem.

Poudaril je, da je Sviz marca letos vlado pozval, da naj učitelje uvrsti na prednostni seznam za cepljenje. Tako so danes dodali še dodatno pojasnilo, da vsak, ki se odloči za cepljenje, prispeva k zaščiti zdravja celotne skupnosti, da gre za načelo solidarnosti. "Drug argument za cepljenje pa je, da se z vsakim celjenjem prispeva k odprtju in normalnemu delovanju šol, kar je v interesu vseh," je dejal.

Še vedno v sindikatu zagovarjajo, da je samotestiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju izraz zaupanja do njih, zato so danes dodali, da to mora biti periodično in obvezno.

Štrukelj kritičen do vlade zaradi izjav o nizki precepljenosti učiteljev

Štrukelj se je obregnil ob vlado, ki je po njegovem mnenju zavajala s trditvami o slabi precepljenosti učiteljev. Sekundarni podatki o precepljenosti v šolah namreč kažejo, da je učiteljstvo druga najbolj precepljena poklicna skupina v državi, je navedel Štrukelj. Zatrdil je, da se je okoli 65 odstotkov zaposlenih v osnovnem in srednjem šolstvu cepilo, kar je po njegovih besedah več od slovenskega povprečja.

"Poskus, da vlada nalaga krivdo in odgovornost učiteljstvu za širjenje epidemije in neodgovorno ravnanje, je neetično in je poskus odvračanja odgovornosti za nizko precepljenost prebivalstva od vlade," je prepričan Štrukelj.

Od ministra za zdravje Janeza Poklukarja, ki se je v eni od izjav v zadnjem času zgražal nad nizko precepljenostjo učiteljev, Štrukelj zahteva opravičilo ali pa naj "s podatki dokaže, da gre za nizko precepljenost učiteljstva".

Danes so sprejeli tudi stališče do ravnanja ravnatelja Osnovne šole Prebold Petra Žureja, ki je še pred tednom dni trdil, da obstajajo dokazi, da epidemije covida-19 ne povzroča virus. Ocenili so, da ne more učinkovito in konstruktivno voditi javne šole, in ga pozvali, da ponovno premisli in odstopi.