Prodaja deleža Telekoma je iskre netila v koaliciji, pa tudi na širšem političnem odru. Opozicija odločitev o neprodaji pozdravlja.
Iz koalicijskega SLS, za katerega je bilo znano, da je prodaji Telekoma nasprotoval, so sporočili, da je odločitev komisije, da vladi ne predlaga nobenega ponudnika, "v celoti potrdila razmišljanja in argumente Slovenske ljudske stranke glede prodaje", zaradi česar so z odločitvijo komisije zadovoljni. Tudi , DeSUS, je ocenil, da za prodajo Telekoma zdaj ni primeren čas, ponudbe pa ocenil kot slabe.
Srečko Hvauc, SDS, je ocenil, da v primeru prodaje Telekoma nobena od ponudb ni bila dovolj dobra. "Takšna prodaja se izvede le enkrat in pri tem ne gre le za to, da se iztrži največji finančni izplen, ampak da se podjetje naprej uspešno razvija", je poudaril.
Tudi NSi odločitev komisije pozdravlja. Po njihovi oceni niso bili zagotovljeni optimalni pogoji za prodajo državnega deleža Telekoma Slovenije. Obenem dodajajo, da še naprej podpirajo privatizacijo državnega premoženja, "vendar ne za vsako ceno, ampak zgolj v primerih, ki privatiziranim družbam omogačajo nadaljnjo rast in razvoj".
SD: Odločitev pravilna, a za kakšno ceno?
Milan M. Cvikl (SD) je za MMC dejal, da gre za logično posledico vseh napak, ki so se pojavljale od začetka postopka. Dodaja, da je zaradi postopkovnih in nestrokovnih napak ter posledičnega umika Sloveniji povzročena škoda. SD pa, po besedah poslanca največje opozicijske stranke, med drugim predlaga dokapitalizacijo Telekoma in njegovo nadaljnje kotiranje na borzi.
V poslanski skupini SNS nasprotujejo hitri in nepremišljeni razprodaji državnega premoženja tujcem. Menijo, da je predlog omenjene komisije pravilen. Obenem pa pričakujejo, da bo vlada s prodajo Telekoma previdna in ne bo hitela, tako kot je bila dozdajšnja praksa pri prodaji številnih podjetij v državni lasti. Če že, pa naj prodaja ne presega 25 odstotkov deleža podjetja, so še zapisali v sporočilu za javnost. Dodajajo, da nikakor ne nasprotujejo morebitnim partnerskim povezavam, ter upajo, "da se je v Sloveniji končala faza prodaje najboljših paradnih državnih podjetij nepremišljeno, na hitro in pod ceno".
Milan Petek, LDS, pa je dejal, da je odločitev komisije pričakoval, saj sta bili obe ponudbi nevredni tega, kar Telekom predstavlja za Slovenijo. Obenem pa je izrazil mnenje, da se koalicija glede prodaje Telekoma tudi v prihodnje ne bo mogla ničesar dogovoriti.
Gantar: Postopek je bil netransparenten
Pavel Gantar (Zares) meni, da je odločitev za neprodajo pričakovana, obenem pa ostaja dejstvo, da je bil celoten postopek netransparenten, razpis za prodajo pa slabo formuliran in nejasen. Postavlja se tudi vprašanje, koliko stroškov je nastalo zaradi izdelave različnih študij v zvezi s tem, meni Gantar, in dodaja, da bo od ministra Vizjaka zahteval javno objavo vseh operativnih stroškov postopka. Glede nadaljnje usode Telekoma Gantar meni, da ga utegne doleteti podobna usoda kot NKBM, kar bi po njegovem pomenilo "počasni konec Telekoma oziroma njegovo lastniško razkosanje".
Lipa: Vlada naj od prodaje odstopi
"Celoten postopek polletne prodaje Telekoma lahko označimo za šolski primer netransparentnega načina prodaje državnega premoženja," je v imenu poslanske skupine oster predsednik Lipe Sašo Peče. Dodaja, da je prodaja žal začela potekati brez družbenega soglasja in je v nasprotju z nacionalnim interesom.
Vlado zato poziva, da predlog komisije za prodajo sprejme in odstopi od, po njihovi oceni in oceni nekaterih strokovnjakov, neupravičene prodaje Telekoma Slovenije.
Odzive preostalih strank še pričakujemo, znano pa je, da je pomisleke ob napovedani prodaji deležev Telekoma in Zavarovalnice Triglav izražal tudi koalicijski DeSUS.
Križanič: Javna prodaja ni brez nevarnosti
O neprodaji Telekoma je spregovoril tudi France Križanič z Ekonomskega inštituta Pravne fakultete. Odločitev je po njegovem mnenju za Slovenijo gospodarsko ugodna, o nadaljnjem razvoju postopka pa upa, da bo šel v smeri dokapitalizacije, da bo podjetje ostalo samostojno, se razvijalo in širilo storitve na nove trge. Glede možnosti prodaje na način prve javne ponudbe pa je dejal, da vsebuje nevarnost, da bi se delež prodal po prenizki ceni in bi kupci nastopali le z namenom nadaljnje prodaje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje