Novinarji omenjenega britanskega tednika naj bi se namreč predstavljali za lobiste in več evropskim poslancem ponujali omenjeno vsoto v zameno za predloge zakonskih dopolnil s področja bančništva. Trije naj bi ponudbo sprejeli, med njimi tudi Thaler.
Zoran Thaler (SD/S&D) obtožbe zanika, saj zatrjuje, da je že od začetka njihove "nespodobne ponudbe" v decembru 2010 vedel, da gre za manipulacijo, poskus kompromitacije in diskreditacije poslanca EP-ja. Kot pravi, se je namreč po njegovem preverjanju izkazalo, da podjetje in posamezniki, ki so se obrnili nanj, ne obstajajo, da imajo izmišljena imena in da ne želijo srečanja na "njihovem" londonskem naslovu.
Obenem trdi, da je želel le preveriti, kdo je tokrat organizator novega poskusa napada nanj. V začetku marca, tako Thaler, se je nato tudi izkazalo, da je to Sunday Times in/ali nekdo za njim s svojo "undercover" operacijo. Ob tem dodaja, da je Sunday Times sicer znan po svoji odkriti proti Evropski uniji naravnani uredniški politiki, s katero se rad pohvali.
Thaler poudarja še, da omenjenega denarja nikoli ni vzel in ga tudi v prihodnje ni nameraval. "Prav tako nisem podpisal ponujene pogodbe o sodelovanju in izdal računa, kar so neprestano predlagali in zahtevali v zadnjih dveh mesecih," še trdi.
"Tarča podobnih poskusov sem že bil"
V odzivu za javnost, ki nam ga je posredoval, je evropski poslanec spomnil še, da je bil že novembra 2010 tarča sicer neuspešnega poskusa kompromitacije iz Makedonije. Tedaj so ga osumili, da je služil pri PR-svetovanju slovenskega podjetja nekdanjemu predsedniku države in zdajšnjemu vodji opozicije v Makedoniji Branku Crvenkovskemu.
Thaler za MMC: Med primeri razlika
Thalerja smo povprašali še, kako gleda na potezo avstrijskega kolega, ki je zaradi podobne obtožbe že odstopil. Kot je povedal za MMC, ima za bistveno, da obstaja kvalitativna razlika med primeri. "Pri meni ni šlo za možnost, da sem kakor koli plačan, kolikor poznam primera drugih kolegov, pa so bili izdani računi, dana na voljo firma, ki je od poslanca na Dunaju in podobno," odgovarja. Sam pa je pazil, da ne prestopi meje zakonitosti, dodaja.
Na vprašanje, zakaj ga tako napadajo, je poleg "anti-EU uredniške politike", s katero se radi hvalijo pri Sunday Timesu, navedel še svoje opozarjanje, da določene stvari v Makedoniji stagnirajo, ter svoje članstvo v odboru ECON. Tu želijo z novimi zakonodajami urediti, da ne bi spet prišlo do finančne krize, sam je tudi sopodpisal amandma za uvedbo davka na finančne transakcije, pojasnjuje.
Avstrijski poslanec že odstopil
Poleg Thalerja sta se v primežu znašla še avstrijski poslanec Ernst Strasser in poslanec iz Romunije Adrian Severin, ki naj bi prav tako sprejela ponudbo. Strasser je zaradi pritiskov javnosti že odstopil, čeprav tudi on krivdo zanika in trdi, da je že od začetka vedel, da ne gre za resnično ponudbo, a je hotel ugotoviti, kako bo zadeva potekala, preden bi se obrnil na policijo. Poslanec Adrian Severin naj bi "lobistom" že poslal račun za svetovalne storitve v vrednosti 12.000 evrov, avstrijski poslanec Ernst Strasser pa je zahteval, da mu 25.000 evrov nakažejo na račun v Avstriji. Thaler naj bi jim dal nek londonski bančni račun.
Podpredsednica Evropskega parlamenta Diana Wallis je že napovedala preiskavo dogodka. Kot je dejala, parlament ne more spregledati tako hudih obtožb, ko jih navaja časopis.
Thaler krajši čas tudi zunanji minister
Thaler je bil na volitvah v Evropski parlament nosilec liste SD-ja, član stranke pa ni. V Evropskem parlamentu je član Skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov Evropskega parlamenta (S&D). Med januarjem 1995 in majem 1996 ter med februarjem in septembrom 1997 je bil slovenski minister za zunanje zadeve.
Videoposnetek domnevnega podkupovanja v angleščini (prevod v slovenščino si oglejte tukaj):
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje