Foto:
Foto:
Osrednjo domačo finančno ustanovo trenutno vodi namestnik guvernerja Andrej Rant. Foto: RTV SLO
Janez Drnovšek
Drnovšek bo moral v kratkem poslancem uradno pojasniti, v kateri fazi je postopek imenovanja guvernerja. Foto: EPA
Mramor zavrnil kandidaturo

Ocenil je, da bi bila kandidatura v tem trenutku neodgovorna do ekonomske fakultete, na kateri je trenutno edini kandidat za dekana. Redni profesor poslovnih financ na ljubljanski ekonomski fakulteti je hkrati z guvernerskim vabilom dobil podporo profesorskih kolegov za kandidiranje za dekana omenjene fakultete, edina tekmeca za funkcijo pa sta od kandidature odstopila, Maks Tajnikar obenem tudi kot dekan. "Senat ljubljanske univerze bo o dekanu odločil 28. maja, zato se mora Mramor odločiti o guvernerstvu," je zapisano na spletnih straneh ljubljanske univerze.

Urad predsednika in ECB odločitve ne komentirata
V uradu predsednika republike Mramorjeve odločitve ne želijo komentirati, sporočajo pa, da se bo iskanje ustreznega kandidata nadaljevalo.

Mramorjeve zavrnitve kandidature ni komentirala niti Evropska centralna banka, ki se je oklepala uradnega stališča, da kontinuiteto dela v Svetu ECB-ja zagotavlja namestnik guvernerja Andrej Rant, ki ga je Mitja Gaspari pooblastil pred iztekom mandata.

Bi Mramor ostal brez podpore DZ-ja?
Ekonomista, finančnika in nekdanjega finančnega ministra sta podprla opozicijska LDS in SD, prav zaradi sodelovanja v prejšnji vladi in ponovne odločitve predsednika republike, da se o morebitnem kandidatu ne posvetuje s poslanskimi skupinami, pa so bili do Mramorja zadržani v SDS-u. NSi je njegovi kandidaturi nasprotoval.

Jožef Horvat (NSi) je v utemeljitvi stališča poslanske skupine dejal, da spoštujejo Mramorjeve strokovne reference, da pa so v poslanski skupini sopodpisniki pisma oziroma poziva predsedniku države, naj v parlamentu poda svoje mnenje glede imenovanja guvernerja BS-a, in pri tem bodo vztrajali. Dodal je, da NSi še vedno podpira morebitno kandidaturo Boštjana Jazbeca.

SDS Mramorju očita tudi nespametne reforme davčne zakonodaje, ki naj bi prinesla nekaj izrazito slabih rešitev, zato jo je bilo treba povsem spremeniti.

V LDS-u menijo, da gre za Mramorjevo osebno odločitev. DeSUS obžaluje, da je propadel Drnovškov "premišljen in utemeljen predlog", podobnega mnenja pa so tudi nepovezani poslanci. V SNS-u so potezo Mramorja pozdravili.

Mramor med najbolj zaslužnimi za prevzem evra
Ob tem je treba spomniti, da je v času, ko je EU izrekel dokončni "da" slovenskemu prevzemu evra, med najbolj zaslužnimi, kar priznavata tudi premier Janez Janša ter finančni minister Andrej Bajuk, izrecno omenjen prav Bajukov predhodnik Mramor.

Koalicijski SDS, NSi in SLS prav tako pričakujejo, da bo predsednik Drnovšek na majski seji DZ-ja podal mnenje glede imenovanja prvega moža centralne banke. France Cukjati je točko uvrstil na dnevni red, predsednik Drnovšek pa je že pred dnevi pisno odgovoril, da iskanje primernega kandidata poteka neprekinjeno.

Kovač: Predsednik in parlament merita moči
Bogomir Kovač z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da dokler bo trajalo merjenje moči med predsednikom države in parlamentom, v kandidaturo ne bo privolil "noben kredibilen kandidat". Po mnenju direktorja Urada za makroekonomske analize in razvoj Janeza Šušteršiča pa odsotnost guvernerja za delovanje banke ne predstavlja težav. Podobnega mnenja je tudi član sveta banke Božo Jašovič, ki dodaja, da bi izvolitev guvernerja banki vendarle povrnila kredibilnost.

Mramor zavrnil kandidaturo