AMZS je bil ustanovljen leta 1909, torej le štiri leta po nastanku angleške zveze in istega leta, ko je bila v Parizu prva konferenca avtomobilskih zvez.
Kot poroča Radio Slovenija, je v "rojstnem listu" Kranjskega avtomobilnega kluba zapisano 16. julij 1909, ko se je v Ljubljani na pobudo barona Friderika Borna zbralo 16 elitnih botrov in ponosnih lastnikov avtomobilov. Šport, pospeševanje turizma, pojasnjevanje pomena avtomobilizma, poučevanje voznikov in nepolitično delovanje kluba so bila temeljna načela ustanovne listine. Kljub vizionarstvu pa se verjetno niso zavedali, da postavljajo temelj stoletju množične motorne mobilnosti v naši deželi.
Danes, ko je za nami prvih sto let mobilnosti, ta ni več ekskluzivna domena baronov in industrialcev, ampak nenadomestljiva potreba in način življenja, opozarja predsednik AMZS-ja Danijel Starman.
V zvezi 140.000 članov in 83 društev
Zveza z okoli 140.000 člani in 83 avto-moto društvi pa se danes z milijonom vozil in milijonom voznikov srečuje tudi z novimi izzivi in vedenjem, da mobilnost v prihodnjih stotih letih ne bo več taka, kot je bila, da pa bodo še naprej skrbeli za tisto, k čemur jih zavezujejo korenine, to pa so pomoč, informacije in ozaveščanje udeležencev v prometu, mobilnost, ekologija in šport, še dodaja Radio Slovenija.
Predsednik AMZS-ja za volanom pogreša večje število žensk
Predsednik AMZS-ja je še izpostavil, da ne smejo biti zadovoljni z doseženim na področju varnosti, saj zadnje številke za lansko leto kažejo izboljšanje v Sloveniji in v AMZS-ju. "V avto-moto zvezi smo prepričani, da je treba te številke še popraviti, zato tudi zelo spodbujamo gradnjo centrov varne vožnje, kjer bi se mladi spoznali z zahtevnostjo vožnje," je še dodal Starman, ki za volanom sicer pogreša večje število žensk, kajti v Sloveniji jih je komaj 30 odstotkov.
Na jubilejni slovesnosti slavnostni govornik Türk
Svojo obletnico bodo počastili drevi z jubilejno slovesnostjo v ljubljanskem Grand Hotelu Union, kjer bo slavnostni govornik predsednik republike Danilo Türk. Na njej bodo podelili tudi jubilejne plakete različnim zaslužnim posameznikom, ki so prostovoljno opravljali delo kot funkcionarji AMZS-ja. Med njimi so predsedniki, podpredsedniki, generalni sekretarji ali le zanesenjaki, ki so svoj prosti čas darovali skupnemu cilju.
Kaj se zgodi pri trčenju avtomobila pri 80 km/h?
Tudi tokrat so se v središču Ljubljane predstavili z "Družinsko uro," in sicer z avtomobilom, ki je na preizkusnem trku v oviro trčil s hitrostjo 80 km/h. Na preizkusnih trkih je namreč običajno, da avto trči v oviro s hitrostjo 64 km/h oziroma 40 milj na uro, glede na pridobljene rezultate pa mu dodelijo ustrezno število varnostnih zvezdic.
A že pri le 16 kilometrih na uro višji hitrosti so rezultati popolnoma drugačni. Poleg avtomobila je na ogled je tudi posnetek nesreče z razlago posameznih posledic.
Motorji, otroški sedeži in "očala pijanosti"
Pod AMZS-jev rumen šotor so postavili tudi otroške sedeže, strokovnjak pa je na voljo za vsa morebitna vprašanja o tem, kako prav izbrati in uporabljati otroški varnostni sedež. Motoristi bodo lahko preizkusili svoj reakcijski čas na posebnem, temu namenjenem skuterju, mogoča pa je tudi vožnja motorja na simulatorju.
Prav tako pa se lahko vsak prepriča, kako alkohol vpliva na motorične sposobnosti s posebnimi očali, ki naj bi simulirali vinjenost.
Družinska ura sicer poteka tudi drugod po Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje