Vendar pa je Hrvaška po njegovem mnenju z razglasitvijo ERC-ja naredila nekatere korake, ki dodatno bremenijo njeno pot v EU. Mogoči so dodatni zapleti, saj ERC ostaja odprto vprašanje in ovira na poti v povezavo. Dejal je, da zunanji minister Dimitrij Rupel "občasno uporablja ostrejše, težje besede, ki so zadeva niansiranja in situacije".
Kljub vsemu meni, da so odnosi med državama "resnično dobri", vse težave med državama pa so le težave "politične volje", pri tem pa ni želel ugibati, kdaj bosta strani zbrali dovolj politične volje za reševanje težav.
Premalo vzajemnega spoštovanja
Spomnil je na nekatera srečanja, ki so prinesla pozitivne premike v odnosih med vladama. Dejal je, da je treba spoštovati tisto, kar se vladi dogovorita, in nadaljevati na podlagi tega dogovora. Če se ne moremo dogovoriti sami, potem odprta vprašanja urejajmo s pomočjo tretjega, je dejal Türk.
Komentiral je tudi raziskave javnega mnenja, v katerih Hrvati Slovence označujejo za najslabše sosede in nasprotno. Dejal je, da ne gre za skrb vzbujajoče kazalnike, kljub vsemu pa bi bilo bolje, "če bi kazali več vzajemnega spoštovanja, kot dve suvereni državi. Obema ne bi škodilo več vzajemnega spoštovanja."
Neformalnemu srečanju bo sledil delovni obisk
Türk je še napovedal, da se bo z Mesićem kmalu srečal na neformalnem srečanju v okviru Društva hrvaško-slovenskega prijateljstva. Mesića pozna z nekaterih konferenc, ki sta jih obiskala skupaj in se dobro razumela. Na srečanju se bosta dogovorila tudi za delovni obisk v Zagrebu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje