Predsednik države je dejal, da je treba spomin na narodnoosvobodilni boj ohranjati zaradi temeljnih vrednot humanizma in človeške svobode ter spomnil, da sta fašizem in nacizem, dve zločinski ideologiji 20. stoletja, ustvarila politične razmere, ki so privedle do druge svetovne vojne in njenih grozodejstev.
Türk: Trpljenje se ni začelo med vojno
Türk je dejal, da se to včasih pozablja in "še več, včasih slišimo, tudi z najvišjih mest v našem sosedstvu, trditve, da
se je trpljenje začelo nekje ob koncu druge svetovne vojne". Pri tem gre, po Türkovih besedah, za selektivni spomin, ki zavestno zamenjuje vzrok in posledico, kar je politično in moralno nesprejemljivo.
V Sloveniji ne smemo pozabiti, da smo bili med prvimi žrtvami fašizma, med drugo svetovno vojno pa na pravi strani, "na pravični strani, ki je bila tudi zmagovita stran in ki je spravila s sveta zločinski ideologiji fašizma in nacizma".
Zavest o nujnosti narodnoosvobodilnega boja, ki jo moramo ohraniti, ni bila nikjer tako jasna kot na Primorskem, prispevek Primorske pa je zaznamoval ves poznejši razvoj Slovenije, je dejal Türk.
Slovenija pred novimi izzivi
Slovenija je danes pred novimi možnostmi in nevarnostmi, ki sicer ne bodo zahtevale žrtev, a bodo zahtevale zrelo odločanje in odprtost v svet. Türk je poudaril, da je treba krepiti ustanove pravne države, politično kulturo, ki bo "presegala našo prislovično prepričanje v lastni prav in našo zamerljivost."
Marsikaj moramo izboljšati, imamo pa dobre možnosti, da se za nove čase še pravočasno usposobimo in si zagotovimo razvoj, ki si ga želimo ter zaslužimo, je zbrane ob spominskem dnevu v Rodiku nagovoril predsednik države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje