Ob dnevu policije v Tacnu je poudaril tudi, da je treba zavrniti sleherno dejanje in sleherno izjavo, zaradi katere bi se lahko policijsko delo razumelo kot instrument ozkih političnih interesov. S tem se namreč po njegovih besedah poruši zaupanje v pravičnost, enakopravnost in varnost v državi.
"Državnosti Slovenije brez policije ne bi bilo"
Predsednik meni, da sta dan policije in dan državnosti močno povezana. Državnosti Slovenije namreč ne bi bilo brez policije: "Policiji dolgujemo zahvalo za izkazan pogum pri odporu zoper agresorja, ki je želel prekiniti slovenske sanje takoj, ko so se pričele spreminjati v resničnost." Pri tem je spomnil na padle policiste, ki so za novo državo žrtvovali največ, torej življenje.
"Policija zagotavlja pravičnost, enakopravnost in varnost"
Tudi po zaslugah policije po njegovih besedah danes živimo v sodobni, demokratični, pravni in evropski državi. Sodobna policija v njej zagotavlja in varuje temeljne vrednote, med katerimi so tudi pravičnost, enakopravnost in varnost. Policija tako postaja vse manj oblast v klasičnem pomenu besede in vse bolj javna služba, namenjena zagotavljanju dobrin za življenje državljanov. To pa ne pomeni, da je izgubila poslanstvo. "Nasprotno - to poslanstvo je postalo razumljeno ne kot volja oblastnikov, temveč kot potreba družbe, kot zasledovanje njenih najvišjih ciljev in temeljnih načel," je sklenil predsednik republike.
Kresal: Policija kot servis državljanov
Da je policija v perspektivi demokratične družbe pojmovana kot servis v službi državljank in državljanov in ne kot orodje politične oblasti ali celo osebnih interesov posameznikov v njej, je zatrdila tudi ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje