Predlog Evropske unije, da bi pri sporu o meji med Slovenijo in Hrvaško posredovali trije modreci, se zdi Danilu Türku pozitivna in dobronamerna iniciativa, ki zasluži resno podporo. A opozarja, da smo šele na začetku in da mora Hrvaška spoznati, da se težav ne da rešiti s pritiski, pač pa z dogovarjanjem.
Na vprašanje, kaj meni o posredovanju konkretne osebe, na primer francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, pa je Türk dejal, da pobud ne sme biti preveč naenkrat. Po njegovem mnenju je dobro, da se skoncentriramo na takšno, ki je dobro premišljena in ta, ki jo je dala Evropska komisija, se mu že zdi takšna.
Türk: Dogajanje v DZ-ju je neprijetna izkušnja
Nepotrditev zaključnega računa za leto 2007 in napoved obstrukcije vseh glasovanj, tudi o vstopu Hrvaške v Nato, s strani SDS-a je predsednik države označil za neprijetno izkušnjo. Dodal je, da ni dobro, da bi tvegali mednarodni ugled, in to stanje po njegovem mnenju ne sme trajati. "Treba je priti do resne in odgovorne rešitve o vključevanju Hrvaške in Albanije v Nato."
Trditve, da je šlo za izsiljevanje, Türk ni želel komentirati. "Ne bi se želel spuščati v politične presoje. Predvsem bi rad opozoril, da takšno stanje ne sme trajati predolgo,saj bi se v mednarodni skupnosti lahko začela ustvarjati predstava o Sloveniji kot državi, ki ima kakšno težavo tudi tam, kjer težav ni." Takšnim vtisom se mora Slovenija izogniti.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje