Z izposojevalninami so šole lani zbrale več kot milijardo tolarjev. Učenci, ki si sposodijo učbenike v skladu, plačajo zanje le tretjino nabavne cene. Za komplet učbenikov, ki v povprečju znašajo 40.000 tolarjev, učenci oz. njihovi starši plačajo okrog 13.000 tolarjev. Če učenci ali dijaki iz socialnih razlogov niso sposobni plačati izposojevalnine, se jim plačilo v celoti ali delno oprosti. Takih otrok je bilo v osnovnih šolah lani okoli 6,5 odstotka.
Za osnovne šole je učbeniški sklad obvezen. Učbenike si je lani sposodilo kar 92,3 odstotka vseh učencev. Čeprav za srednje šolesklad ni obvezen,ga imatudi 89,8 odstotka teh šol. Tam si učbenike izposoja približno 56 odstotkov učencev, kaže pa, da izposoja učbenikov v vseh srednjih šolah narašča.
Cene naj bi določala vlada
Cene učbenikov so od avgusta 1992 pod neposrednim nadzorom vlade. Za obvezne učbenike in učna gradiva za posamezen predmet izda sklep o ceni vlada. Če na trgu obstajata vsaj dva ali več potrjenih učbenikov in učnih gradiv za isti predmet v določenem razredu, pa imajo kupci možnost alternativnih učbenikov, zato založniki cene oblikujejo sami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje