Fotografija je simbolična. Foto: BoBo
Fotografija je simbolična. Foto: BoBo

V mariborske izobraževalne zavode je v novem šolskem letu vstopilo 80 dijakov in več kot sto učencev iz Ukrajine. Največ – 13 – se jih je odločilo za šolanje na srednji elektro-računalniški šoli. Med bolj priljubljenimi je štiriletni program tehnik računalništva. "Najbrž je tudi razlog, da je tukaj veliko literature v angleškem jeziku. Pa tudi popularnost, aktualnost, potrebe v gospodarstvu po tem poklicu," je naštela ravnateljica Irena Srša Žnidarič.

Dijaki so uspešni tudi pri opravljanju izpita za slovenski jezik. "90 odstotkov jih v prvo uspešno opravi tečaj slovenščine, preostali dobijo še dodatne ure," je pojasnila ravnateljica.

Na Osnovni šoli Bojana Ilicha je v tem šolskem letu vpisanih 13 vojnih beguncev, je dejala svetovalna delavka Cvetka Žerjal Stres. "Nekateri so se preselili iz drugih držav, nekateri so se preselili v okviru življenja v Sloveniji, nekaj pa je takih, ki so povsem na novo prišli iz območij, kjer je zdaj vojna."

Izkušnje omenjenih izobraževalnih zavodov so dobre. Slovenski učenci da so vključujoči, pravita sogovornici. V primeru stisk pa jih napotijo na center za svetovanje otrok in mladostnikov, kjer so doslej obravnavali okrog 6 družin. Na centru opazijo domotožje, težave zaradi izgube stikov in pomanjkanja prijateljev, je pojasnil pedagog Aljaž Tulimirović in dodal, da večjih psiholoških travm v centru niso zaznali.

Zagotovo pa se njihovo otroštvo razlikuje od otroštva tistih, ki so odraščali v blaginji in varnem okolju.