V pogovoru s slovenskimi novinarji tik pred prvo obletnico začetka ruske invazije v Ukrajini je veleposlanik opozoril, da Rusija na celotno območje nekdanje Sovjetske zveze gleda kot na svoje ozemlje in ne priznava ukrajinske neodvisnosti, a Ukrajinci v to ne bodo privolili. "Svoji neodvisnosti in svojemu ozemlju se ne bomo odrekli," je poudaril.
Podpisniki kot ljudje, ki so ostali v preteklosti
Spomnil je na trpljenje milijonov Ukrajincev, na pokol v Buči, obleganje Mariupolja, otroke, ki so jih na silo odpeljali v Rusijo. "Zato ne moremo privoliti v mir za vsako ceno," je poudaril.
Taran je kritičen do javnega pisma skupine slovenskih intelektualcev s prvopodpisanima nekdanjima predsednikoma Milanom Kučanom in Danilom Türkom, objavljenega prejšnji teden, v katerem pozivajo k zaustavitvi vojne ter se zavzemajo za ustavitev nadaljnjega oboroževanja in za začetek pogajanj.
Kot je povedal, so mu nekateri Slovenci dejali, da pametni ljudje takega pisma ne bi nikoli podpisali in da so to ljudje, ki so ostali v preteklosti. Dodal je, da je Slovenija demokracija, zato ima vsak pravico do svojega mnenja. "Ampak kot razumnem, je uradna politika Slovenije, da podpira Ukrajino in bo to počela tudi v prihodnje," je dejal.
Zahvala Sloveniji
Ob tem je izrazil hvaležnost za vso dozdajšnjo slovensko pomoč, od vojaške do humanitarne, reševalnih vozil in opreme za zagotavljanje energetske oskrbe.
Med drugim je Slovenija Ukrajini poslala 28 tankov tipa M55S. Taran, ki je bil v letih 2020 in 2021 ukrajinski obrambni minister, pred tem je bil generalpodpolkovnik ukrajinskih oboroženih sil, je povedal, da so po njegovem vedenju s temi tanki opremili rezervno brigado, ki je nameščena severno od Harkova za primer, če bi Rusija začela novo ofenzivo iz tiste smeri.
Najvišji ukrajinski predstavniki v zadnjem času pozivajo k dobavi letal in orožja dolgega dosega, a po besedah Tarana bodo z veseljem sprejeli vse, kar bodo dobili. "Za nas je pomembno, da dobimo vse, kar je mogoče, in hvaležni bomo za vse, kar Slovenija lahko da," je dejal.
Pomoč beguncem
Zahvalil se je tudi za pomoč beguncem iz Ukrajine, ki so se zatekli v Slovenijo. Je pa opozoril, da je med njimi več medicinskih sester, zdravnikov in drugega medicinskega osebja, ki pa v Sloveniji, čeprav si to želijo, ne morejo delati v zdravstvu, saj njihove diplome niso priznane.
Ob prvi obletnici začetka ruske invazije bo tudi v Sloveniji potekalo več dogodkov. V petek, prav na dan, ko bo minilo leto dni od začetka napada, bo shod na Kongresnem trgu, že v četrtek pa bo predsednica Nataša Pirc Musar v predsedniški palači gostila osrednji dogodek v znak podpore Ukrajini in sočutja z njenimi prebivalci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje