Po neuradnih informacijah, ki jih navaja TV Slovenija, so v vladi namreč sklenili, da se bodo pokojnine usklajevale polovično, kar pomeni, da bi finančno breme države, ko gre za pokojnine, na letni ravni znašalo 45 milijonov evrov. Končna usoda pokojnin bo sicer znana v torek.
ZDUS: 42 odstotkov upokojencev se že zdaj ne more preživljati
V Zvezi društev upokojencev poudarjajo, da je jemati najšibkejšim kljub težavam s pomanjkanjem prihodkov v državno blagajno in naraščajočim javnim dolgom Slovenije nevarno početje. Kar 42 odstotkov upokojencev se po njihovih besedah s svojimi pokojninami že zdaj ne more prebijati.
Celih 10 let država že varčuje na račun upokojencev - tudi v letih najvišje konjukture je to počela, je za TV Slovenija opozorila predsednica ZDUS-a Mateja Kožuh Novak. "Izračunali smo, da smo vsako leto v proračunu z različnimi odloki oziroma spremembami pustili 100 milijonov evrov," je dodala.
Kožuh Novak je prepričana, da bi morala država prej kot na hrbtih upokojencev varčevati drugje, denimo pri nakupu oklepnikov ali gradnji cest.
Pavlinič Krebs: Nov zakon ali slovo 10.000 javnih uslužbencev
Upokojenci pa niso edini trdi oreh, s katerim se spopada vlada, saj jo na drugi strani čakajo še javni uslužbenci. O zamrznitvi njihovih plač bo beseda znova tekla v ponedeljek, ko bodo na sporedu še zadnja pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja.
"Če bodo vztrajali, imamo dve varianti," pred pogajanji zatrjuje ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. "Pretrgamo socialni dialogom, ker moramo odstopiti od pogodbe, in uredimo plače z novim plačnim zakonom v letu 2010 ali pa odpustimo 10.000 javnih uslužbencev."
Sindikati žugajo s stavkami in protesti
Kot je znano, v sindikatih javnega sektorja vladni predlog, ki med drugim vključuje tudi podaljšanje napredovalnega obdobja in nižanje dodatka za nočno delo in praznike, ni sprejemljiv. Ali to pomeni stavke in proteste? Očitno. Janez Posedi, vodja pogajalske skupine 21 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, je namreč v pogovoru za TV Slovenija dejal, da bi se opozorilna stavka morala zgoditi že prej.
Na vprašanje, ali se sploh mislijo pogajati, pa je odgovoril, da le če bo vlada izpolnila nekatere pogoje, med drugim tistega, da bodo usodo javnega sektorja delili tudi funkcionarji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje