Direktorja uprave kriminalistične policije Vojka Urbasa so v komisiji nameravali zaslišati že 11. februarja, a se je ta opravičil, tako da so njegovo pričanje prestavili na danes.
Urbas je danes pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo policije, kategorično zanikal, da bi na policiji prihajalo do kadrovskih zamenjav z namenom zavlačevanja predkazenske preiskave nabav zaščitne opreme, v katero je vpleten tudi gospodarski minister.
Poudaril je, da tvitanje ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa ne vpliva na njegovo delo, prav tako je zanikal, da bi se kdo vpletal v delo Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), ki je notranja enota kriminalistične policije in naročal, kaj naj NPU preiskuje. Takšnega primera na NPU-ju po Urbasovih besedah še ni bilo.
Predsednika preiskovalne komisije Rudija Medveda (LMŠ) je med drugim zanimalo, kako so na potek predkazenske preiskave v povezavi z nakupom zaščitne in medicinske opreme v epidemiji covida-19 vplivale kadrovske zamenjave na kriminalistični policiji. Ob tem je med drugim spomnil, da je bil sredi preiskave zamenjan vodja preiskav na NPU-ju. Zanimalo ga je tudi, ali so se na policiji preiskave v povezavi z nabavo zaščitne opreme lotili prednostno. V preiskavi je namreč tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in v javnosti nastaja vtis, kot da se s preiskavo zavlačuje iz povsem političnih nagibov, je navedel Medved. Ob tem je spomnil na javne objave, da direktorica NPU-ja Petra Grah Lazar še ni prejela sklepnega dokumenta v predkazenskem postopku, v katerem preiskovalci NPU-ja obravnavajo sume kaznivih dejanj pri nakupu zaščitne medicinske opreme.
Urbas je kategorično zanikal, da bi na policiji prihajalo do kadrovskih zamenjav zato, da bi tik pred volitvami upočasnili preiskavo, v kateri je tudi minister za gospodarstvo. Po njegovih besedah je omenjeno zaključno poročilo v sklepni fazi. Izrazil je tudi prepričanje, da bo preiskava končana v doglednem času.
"Zadeva je v reševanju. Potrebnih je še nekaj preiskovalnih aktivnosti, in ko bodo vse izpolnjene, bo pomočnik, ki je zadolžen za operativo, pregledal poročilo in ga dal direktorici Nacionalnega preiskovalnega urada v podpis," je pred člani preiskovalne komisije navedel Urbas.
Medveda je zanimalo tudi, ali so na policiji že raziskali in našli krivca za uhajanje informacij v povezavi z načrtovano hišno preiskave pri gospodarskem ministru Počivalšku v omenjeni zadevi. Ob tem je dodal, da se je takšen sum pojavil tudi pri davčnem svetovalcu Roku Snežiču. "Te zadeve vam uhajajo kot pri cedilu," je navrgel Medved, ki ga je zanimalo tudi, kdo znotraj policije bi lahko imel motiv diskreditirati preiskavo, če ta zadeva politika vladajoče strukture oz. osebo, ki je blizu vladni garnituri.
Urbasu ni znano, kdo je te informacije plasiral v javnost, se je pa strinjal, da je čas, da se to ustavi. Poudaril je tudi, da je tovrstnih primerov uhajanj informacij preveč. "Imeli smo indice, da so ljudje ob šestih zjutraj sedeli doma na kavču in oblečeni čakali na hišne preiskave," je povedal.
Glede za nekatere sporne zaposlitve v preteklosti odpuščenega kriminalista Škelzena Bajramija pa je Urbas pojasnil, da je sam napisal predlog za njegovo ponovno zaposlitev na policiji. Za to se je med drugim odločil na podlagi bogatih Bajramijevih referenc kot tudi tega, da je bil Bajrami oproščen krivde za očitano mu spolno in drugo šikaniranje, je navedel.
Medved je danes v izjavi po končani seji komisije dopustil možnost, da bodo na komisiji ukrepali še zoper koga, ne le zaradi oviranja in diskreditacije preiskovalne komisije, "temveč tudi zaradi dejanj politikov in vodstva policije v samem sistemu policije," je povedal. Napovedal je tudi, da bo preiskovalna komisija zaključno poročilo pripravila še pred volitvami.
Še vedno pa odmeva napoved, da bodo v preiskovalni komisiji pripravili ovadbe zoper Janeza Janšo, Aleša Hojsa, Žana Mahniča in Antona Olaja.
Janšo, Hojsa in Mahniča bo komisija ovadila zaradi obrekovanja strokovnega sodelavca komisije Jakoba Demšarja, zaradi oviranja dela preiskovalne komisije in šikaniranja na delovnem mestu pa tudi direktorja policije Olaja.
Kot je poročal Radio Slovenija, je Olaj v pisnem odzivu sporočil, da odločno zanika navedbe, in dodal, da je njegova dolžnost kot predstojnika organa, da se odziva na okoliščine, ki lahko povzročijo moralno ali materialno škodo policiji. Žan Mahnič je na Twitterju zapisal, da gre pri ovadbi za zlorabo preiskovalne komisije pred volitvami in da je omenjeni strokovni sodelavec komisije "udbaš". Zapisal je tudi, da bo v primeru sojenja predlagal vpogled v arhive Sove. Notranji minister Aleš Hojs je v odzivu na ovadbo zapisal, da če nimaš vsebine, ti drugega ne preostane.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje