Gre za vprašanje, ki je za študente zelo pomembno, saj jim staž prinaša ugodnosti, kot sta socialno zavarovanje in delo prek študenta, opozarja Radio Slovenija.
Bolonjski študijski programi absolventskega staža ne priznavajo, saj predvidevajo, da naj bi študenti vse obveznosti opravili v zadnjem semestru študija. A veljavni zakon o visokem šolstvu nedvoumno pravi, da študent izgubi status, če ne diplomira v 12 mesecih po koncu zadnjega semestra.
"Staž naj ostane vsaj do uspešne implementacije bolonje"
Črtanja tega člena za bolonjske študente po letu 2004, ko je slovenski visokošolski prostor dobil pravno podlago za vstop v bolonjski proces, ni predlagal noben minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Univerze so zato lani, ko so študij končevali prvi bolonjski študenti na prvi stopnji, to zagato urejale različno.
V ŠOS-u trdno vztrajajo pri stališču, da imajo študenti pravico tako do staža po prvi kot po drugi stopnji bolonjskega študija. Prvi mož SOŠ-a Daniel Bandelj pravi, da mora pravica staža ostati vse do takrat, dokler ne bo bolonjska reforma ustrezno implementirana. Zdajšnje težave po njegovem namreč kažejo, da ta čas še ni prišel. Ob tem je poudaril še, da morajo študenti informacije, kaj bo z absolventskimi staži, dobiti čim prej.
Čez nekaj let staža gotovo ne bo več
Ministrstvo za visoko šolstvo v tem času že pripravlja nov zakon o visokem šolstvu, a se staža v njem ne dotika. Minister Gregor Golobič pojasnjuje, da bodo to vprašanje prepustili parlamentu.
Kot navaja Radio Slovenija, bo treba z razlago vprašanja staža, ki se ga zdaj tolmači zelo različno, pohiteti, saj druga generacija bolonjskih študentov že čaka na odločitev.
Absolventskega staža pa gotovo ne bo več čez nekaj let, saj ga tujina ne pozna.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje