Državni zbor je na ustavno sodišče sredi januarja posredoval zahtevo za presojo, ali bi z odložitvijo uveljavitve novega pokojninskega zakona oz. zaradi njegove zavrnitve na referendumu lahko nastale protiustavne posledice.
Po mnenju DZ-ja je presoja referendumske pobude na ustavnem sodišču med drugim potrebna zato, ker že prihaja do neustavnega stanja zaradi neuveljavitve novega pokojninskega zakona. Novi zakon bi namreč po njihovem opozorilu odpravil nekatere ugotovljene neustavnosti zdaj veljavnega zakona.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pričakuje, da bo ustavno sodišče omogočilo razpis referenduma in nadaljevanje zbiranja podpisov, ki jih imajo že 42.000.
Ustavni sodniki tudi o poroštvu države
Na dnevnem redu seje pa je tudi zahteva za oceno ustavnosti zakona o poroštvu države za zagotavljanje finančne stabilnosti v območju evra, ki ga je julija lani zahtevala skupina poslancev SDS-a, SLS-a in SNS-a. Najprej jih je zmotil znesek, saj zakon "predvideva izdajo poroštev, ki so skoraj enaka četrtini državnega proračuna in presegajo finančne zmogljivosti države". Poleg tega se ne strinjajo z načinom izdajanja poroštev. Medtem ko o vseh državnih poroštvih odloča DZ, se namreč v tem primeru vse odločitve prepuščajo vladi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje