Predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik je pojasnil, da je sodišče stalno preobremenjeno z nepomembnimi zadevami, o katerih mora odločati ali plenarno ali v senatu treh sodnikov, saj na njihov naslov letno priroma med štiri in šest tisoč zadev.
Od štiri do šest tisoč večinoma nepomembnih zadev
Opozorila pravnih strokovnjakov, ustavnih sodnikov in tudi predsednika republike, da je ustavno sodišče preobremenjeno in da je za učinkovito delovanje demokracije nujno učinkovito ustavno sodišče, so, kot kaže, zalegla, je za Radio Slovenija poročala Jolanda Lebar.
Vlada si po besedah pravosodnega ministra Aleša Zalarja želi "manjše število odločb ustavnega sodišča, ki pa bi bile usmerjene v pomembna in pereča ustavnopravna vprašanja in predvsem, ki bi bile vedno pretehtane in sprejete skrbno in brez nenehnega časovnega pritiska".
Podobno meni tudi pravni strokovnjak Igor Kaučič, ki je prepričan, da bi bilo ustavno sodišče po predlaganih ustavnih spremembah "razbremenjeno podrobnega ukvarjanja z zadevami, za katere že zdaj ugotavlja, da so večinoma neutemeljene" in da bi se lahko posvečalo pomembnejšim zadevam.
Kdo bo prevzel presežek zadev?
V primeru ustavnih sprememb, ki bi sodišče razbremenile, bi nekatere njegove pristojnosti prenesli na redna sodišča. Vendar pa to po mnenju nekaterih pravnikov ni najboljša rešitev. Pravni strokovnjak Miro Cerar tako opozarja, da se redno sodstvo že zdaj sooča z nenehnimi očitki o neučinkovitosti v sodnih postopkih.
Zadnje sito: državni zbor
Kdaj bo predlog ustavnih sprememb romal v državni zbor še ni znano, a zadnjo besedo bodo vsekakor imeli poslanci. Za spremembo ustave je namreč potrebna dvotretjinska podpora poslancev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje