Ljubljansko okrožno sodišče je pri odločanju o zahtevi za zaseg dokumentacije Nove Ljubljanske banke, Abanke in Factor banke, ki jo je lani jeseni nanj naslovila parlamentarna preiskovalna komisija pod vodstvom poslanca SDS Anžeta Logarja, presodilo, da je zakon o parlamentarni preiskavi protiustaven.
Sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča Deša Cener naj bi presodila, da je zakon premalo natančen in podnormiran ter da ne vliva zaupanja v pravo. Takšen zakon zato po njenem mnenju ne more biti v skladu s členom ustave, ki pravi, da je Slovenija pravna država.
Zato je ljubljansko okrožno sodišče poslalo zakon o parlamentarni preiskavi na ustavno sodišče, do njegove odločitve pa postopek pridobivanja dokumentacije, ki jo za razjasnitev nosilcev odgovornosti za nastalo bančno luknjo potrebuje komisija, ustavilo. Sodišči v Celju in Mariboru sta zaseg dokumentacije po istem zakonu in identični vlogi odobrili.
Ustavno sodišče je zdaj sklenilo, da o skladnosti zakona z ustavo ne bo odločalo. Kot je zapisalo v objavljenem sklepu, okrožno sodišče ni izkazalo niti tega, da bi bila odločitev ustavnih sodnikov nujno potrebna za njegovo odločanje v konkretnem postopku. Predlagatelju očita, da je zahtevo za ustavno presojo vložil takoj, ko je presodil, da so predpisi, ki jih mora uporabiti, premalo natančni, ne pa šele tedaj, ko bi ugotovil, da mu ne omogočajo z ustavo skladne odločitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje