Prijavo suma korupcije je t. i. Kosovi komisiji predal poslanec SLS-a Gvido Kres. "Način reševanja vseh nagrad, ki se izplačujejo v Sloveniji, se mi zdi nemoralen in času neprimeren, še posebej pa v NLB-ju," je dejal ob tej priložnosti.
"Pojasnilo medlo in zavito v celofan"
Kres je sicer na temo visoke odpravnine, ki ko je Marjan Kramar dobil ob odhodu iz največje slovenske banke, že januarja postavil poslansko vprašanje ministru za finance Francu Križaniču. S pojasnilom tedaj ni bil zadovoljen, saj je menil, da je "medel in zavit v celofan".
Križanič mu je namreč odgovoril, da so bile vse pogodbe podpisane v skladu z evropskimi normami in da mora pravna država delovati. "Sprašujem se, kje so te evropske norme poravnane z normami, ki bi lahko veljale v Sloveniji glede na standard in dohodke njenih državljanov," pravi poslanec SLS-a.
Prijava se ne nanaša na posamezne osebe
Ker vlada oz. ministri niso predlagali ustreznih rešitev, je primer prijavil komisiji za preprečevanje korupcije. Prijava se nanaša na ves primer izplačila nagrad članov uprave NLB-ja in ne na posamezne osebe. Ker se proračunska sredstva za delovanje komisije v tem mandatu precej povečujejo, Kres od nje pričakuje večjo kakovost in vnemo pri reševanju takšnih primerov.
Spomnimo še, da sta premier Borut Pahor in minister za finance Križanič po seji vlade prejšnji četrtek v zvezi s Kramarjevo nagrado dejala, da se je vlada kot zakonita zastopnica lastnice, to je države, odločila uporabiti vsa pravna sredstva, ki jih ima na voljo, da se nagrada vrne. Do danes naj bi bile znane tudi pravne možnosti za ukrepanje, a do tega vendarle ni prišlo.
"Preverjanje pravnih postopkov poteka"
Radio Slovenija je poročal, da je vlada prek nadzornega sveta banke sprožila pobudo, da se zberejo vsi potrebni podatki v zvezi z omenjenim januarskim izplačilom: na kakšni osnovi je temeljila pogodba; kdo in zakaj jo je podpisal oz. kako je prišlo do škodljivega izplačila ipd. Državnemu pravobranilstvu, ministrstvu za finance in drugim pristojnim organom je bilo ob tem naloženo, da do danes preučijo pravne možnosti za ukrepanje.
Kaj so ukrenile omenjene institucije, ni znano. Radio Slovenija je z ministrstva dobil le pojasnilo, da preverjanje pravnih postopkov poteka, da pa se mora o tem predhodno posvetovati vlada. Ta naj bi na to temo razpravljala na četrkovi seji.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje