Bankomate, prilagojene potrebam slepih in slabovidnih, lahko uporabljajo tudi ljudje brez okvar vida, saj prilagojena uporaba bankomata poteka s pomočjo žičnih slušalk, so v sporočilu za javnost pojasnili na NLB-ju. Glasovno vodenje se namreč začne, ko program zazna, da so slušalke aktivirane in priklopljene na vhod za slušalke, ki se nahaja na bankomatu. Glasovno vodenje je za zdaj omogočeno v slovenskem jeziku.
"Zagotavljanje pogojev za samostojnost slepih in slabovidnih je eno izmed ključnih poslanstev Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije in v tem pogledu je izjemno pomembna tudi finančna samostojnost. Možnost samostojnega dvigovanja denarja, ki ga omogoča prilagojeni bankomat, je nova stopnica slepih in slabovidnih k samostojnejšemu življenju. Veselimo se, da bo NLB prilagodil 52 bankomatov, na lokacijah, ki smo jih skupaj določili," je poudaril Matej Žnuderl, predsednik Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije.
Slabovidne skrbi predvsem, da bi bili med uporabo bankomatov zlorabljeni
Kot je pojasnil član uprave NLB-ja, pristojen za upravljanje skupine, plačila in inovacije Antonio Argir, lahko stranke z novo prilagoditvijo na bankomatu dvignejo gotovino ali pa pridobijo informacijo o stanju na računu. "Če se bo izkazalo, da potrebujejo dodatne storitve, bomo v sodelovanju z Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije dodali še nove," je dodal.
Slepi in slabovidni so novosti veseli, a opozarjajo na pomanjkljivosti. "Ne vem, kaj bomo dosegli s tem, da bomo, recimo, denar sami dvigovali iz bankomatov. To je ena stvar – ampak, večina slepih in slabovidnih se pri tem boji, da jih kdo nadzira ali da si zapisuje njihove številke, tega pa s tem ne bomo rešili," je za Televizijo Slovenija dejal predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Ljubljana Luj Šprohar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje